"O 'Yol' Yılmaz Güney’in ‘Yol’u değil"

Yılmaz Güney imzalı ‘Yol’ filminin 35 yıl aradan sonra İsviçreli yapımcı tarafından yeni kurgusuyla seyirci karşısına çıkmasına oyuncunun kızı Elif Güney Pütün karşı çıktı.

11.10.2016 - 10:34 | Son Güncelleme : 11.10.2016 - 11:32

"O 'Yol' Yılmaz Güney’in ‘Yol’u değil"

Geçen ay vefat eden Tarık Akan’ın başrol oynadığı bir Yılmaz Güney yapımı olan ‘Yol’ filmi yeni kurgusuyla seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 1982’de Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne değer bulunan ‘Yol’ filmi, 35 yıl sonra bugünlerde yeniden kurgulanıyor.

2017'DE VİZYONA GİRECEK

İsviçreli yapımcı Donat F. Keusch, kullanılmayan ama uzun süre konuşulan yeni sahnelerle filmi izleyicinin beğenisine sunacak. Yapımcının 2017’de gösterime hazır hale getireceği ve Berlin ya da Cannes film festivallerinden birinde göstermek istediği ‘Yol – Yönetmenin Kurgusu’na ilk tepki Yılmaz Güney’in kızı Elif Güney Pütün’den geldi. Pütün, "Seneler önce Donat Keusch bana ‘Yol’ filmini restore etme projesinden bahsetmişti.Yapılması gereken de buydu."

Elif Güney Pütün
Elif Güney Pütün
Yılmaz Güney
Yılmaz Güney

"YILMAZ GÜNEY'İN 'YOL'U DEĞİL"

"Sonra filmin, Yılmaz Güney’in montajda kestiği bölümleri tekrar eklenerek yeniden kurgulanması söz konusu oldu. İlk taslağı gördüm ve tasvip etmediğimi açıkça belirttim. Çünkü o ‘Yol’, Yılmaz Güney’in ‘Yol’u değil…" diyerek itiraz etti.

Sayfa Yükleniyor...