Ödüllü grup The Nash Ensemble geliyor

The Nash Ensemble 20 Mayıs'ta saat 20'de Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda sevenleriyle buluşacak.

Haberler - ntv.com.tr 11.05.2015 - 09:55

Ödüllü grup The Nash Ensemble geliyor

Oda müziği coğrafyasının en güçlü krallıklarından biri... The Nash Ensemble'ın yıldızları benzersiz bir teknik ve derin bir müzikaliteye sahip oluşlarıyla tanınıyor. Yaklaşık 5 yıldır dünyanın en prestijli konser salonlarından biri olarak kabul edilen Wigmore Hall'un yerleşik oda topluluğı olan The Nash Ensemble, Britanya'nın en iyi oda müziği topluluklarından biri olarak işaret ediliyor. Cesaret dolu turnelerinde sergiledikleri etkileyici performanslarında, Haydn'dan çağdaş bestecilere uzanan geniş bir repertuar sergiliyorlar. 1964 yılında kurulan grup, 50 yıllık geçmişini, gelecek nesillere aktararak yoluna devam ediyor. Bu sezon yaklaşık 300 eseri ilk kez seslendirecek olan The Nash Ensemble, klasik başyapıtlara yeni bir renk katan düzenlemeleri kadar, gözden kaçan eserleri günyüzüne çıkarmasıyla da tanınıyor. Mozart yaylı dörtlülerinin yanında Arensky, Glazunov ve Borodin gibi önemli isimlerin ve İspanyol besteci Joaquin Turina’nın eserlerini içeren kayıtları eleştirmenlerden tam puan aldı. 50. yıllarını kurucu ve sanat yönetmeni Amelia Freedman'ın tasarladığı özel bir programla kutlayan topluluk, Royal Philharmonic Society tarafından oda müziği kategorisinde iki ödül kazandı. 

Şef olarak izleyicileri selamlayacak olan Martyn Brabbins, aynı zamanda Royal Flemish Filarmoni’nin konuk şefliğini sürdürüyor. 1994-2005 yılları arasında BBC İskoçya Senfoni Orkestrası’nın onur şefliğini yapan Brabbins, 2005-2007 yılları arasında da Cheltenham International Festivalinin sanat yönetmenliğini üstlenmişti. Londra’da kompozisyon ana dalında eğitimini tamamladıktan sonra ünlü şef Ilya Musin ile çalışmalarına devam eden Brabbins, ilk ödülünü, 1988 yılında Leeds Orkestra Şefleri yarışmasında kazandı. Günümüzde ise dünya çapında önemli orkestralara konuk şeflik yapan bir önemli bir isim haline geldi. 

Alman Mezzo Soprano Christianne Stotjin ise profesyonel müzik çalışmalarına ilk kez Amsterdam Konservatuvarı’nda keman ve şan ile başladı. Sanatçı, solo keman diplomasından sonra vokal çalışmalarına Udo Reinemass, Jard van Nes ve Dame Janet Baker ile devam etti. Stotjin, aralarında ECHO Yükselen Yıldızlar, The Borletti Buitoni Trust ve The Nederlands Muziekprijs törenlerinden ödüllerle ayrıldı. 2007 yılında BBC Yeni Nesil Sanatçısı seçilen sanatçı, 2010 yılında Tchaikovsky'nin eserlerinden oluşan stüdyo kaydı ile yine BBC Music Magazine ödülüne layık görüldü. 

Sayfa Yükleniyor...