Omar ve Biz 7.Kayseri Film Festivali’nde en iyi film seçildi

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı Omar ve Biz filmi, 7. Kayseri Film Festivali’nde “En İyi Film” ve “En iyi Yönetmen” ödüllerine layık görüldü.

ntv.com.tr 03.12.2019 - 17:47

Omar ve Biz 7.Kayseri Film Festivali’nde en iyi film seçildi

Omar ve Biz, 7. Kayseri Film Festivali’nden Altın Çınar da dahil olmak üzere iki ödülle döndü. İlk olarak “En İyi Yönetmen” ödülü alan film daha sonra jürinin “Çok sevdik” dediği gerekçeli karar ile “En İyi Film Ödülü”nün (Altın Çınar) sahibi oldu.

Geceye filmin yönetmenleri Maryna Er Gorbach ile Mehmet Bahadır Er ve filmin başrol oyuncularından Taj Sher Yakub katıldı.

En iyi yönetmen ödülü almaya birlikte almaya çıkan başarılı çiftten Maryna Er Gorbach bu ödülü hiç beklemediğini, jürinin filmi birlikte yöneten bir çifte bu ödülü vererek çok cesur ve açık fikirli karar verdiğini vurguladı. Gorbach, “Bu sene çok büyük bir sinemacı olan Agnes Varda'yı kaybettik. O diyordu ki, 'Ben bütün hayatım boyunca bencillikle savaştım'. Ben bencilliği yenmiş bir sanatçı daha biliyorum. O da Bahadır” dedi.

Gösterildiği festivallerden ödül ve övgüler alan Omar ve Biz, Türkiye-Yunanistan sınırında yaşayan emekli komutan İsmet'in (Cem Bender) komşusu Sabri'nin (Menderes Samancılar) hayatını kurtaran iki göçmeni evlerinde misafir etmeye başlaması ile istemediği iki yeni komşusuyla arasındaki derin çatışmalı hikayeyi anlatıyor.


Filmin oyuncu kadrosunda Cem Bender, Taj Sher Yakup ve Menderes Samancılar’ın yanı sıra Ushan Çakır, Uygar Tamer, Timur Ölkebaş, Ali Emrah Doğan ve Hala Alsayesneh de bulunuyor.

Omar ve Biz, Kültür Bakanlığı destekli ve TRT ortaklığı ile çekildi.

Sayfa Yükleniyor...