Onarılan tarihi piyano Yaşayan Şehir Müzesi’nde

1864 yılında Amerika’da yapılan, bakımsız ve kullanılmadığı için tamir edilerek Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesine kazandırılan tarihi piyano, ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Haberler - İHA 30.10.2020 - 14:24

Onarılan tarihi piyano Yaşayan Şehir Müzesi’nde

Yaşayan Şehir Müzesi’nin faaliyetlerini beğeniyle takip eden, İrfan ve Tuncay Sayın’ın kızları Şehnaz Sayın tarafından müzeye bağışlanan 1864 yılı yapımı 156 yıllık piyano, Bilecik Belediyesi katkılarıyla onarıldıktan sonra müzedeki yerini geçtiğimiz ay almıştı.

Piyano tamircisi Mustafa Bardakçı, oğulları Ertan, Oğuz, Bülent ve 3’üncü kuşak öğrencileri Hayrullah Bardakçı tarafından 45 günde tamir edilen tarihi piyano, Yaşayan Şehir Müzesi’nde sergileniyor.

Piyano tamircisi Ertan Bardakçı, yaptıkları çalışma hakkında verdiği bilgide, Bilecik ve Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesine böyle tarihi bir değeri tekrar kazandırdıkları için ailece çok mutlu olduklarını belirterek, şunları söyledi: "Bu görmüş olduğunuz piyano, Amerika’da 1864 yılı yapımı bir piyano. Bunu Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesinden aldık ve yaklaşık 45 gün süren bir tamir ve onarımın ardından müzeye tekrar getirip teslim ettik. Belediye Başkanı Semih Şahin’in katkıları ve yakın takibi ile bu çalışmayı gerçekleştirdik. Piyano bize geldiğinde çok kötü durumdaydı. Ayakları kırık ve çalışmıyordu. Babam Mustafa Bardakçı başta olmak üzere ben, kardeşlerim Oğuz ve Bülent Bardakçı ile 3'üncü kuşak olarak yetiştirdiğimiz yeğenim Hayrullah Bardakçı ile birlikte tamir ettik. Bilecik ve Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi’ne böyle bir eseri kazandırdığımız için çok mutluyuz. Çünkü bu yaşlarda bir piyano genellikle tamir edilmiyor, hurdaya ayrılıyor. Ancak Belediye Başkanı Semih Şahin’in sanata ve sanatçıya çok önem verdiğini anladık ve elimizden geleni yaparak, bu eseri tekrar çalışır hale getirdik. Geçen ay müzede sergilenmeye başlayan piyona ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görmesi bizleri mutlu etti.

Sayfa Yükleniyor...