'Operanın Sevgilileri' sahnede buluştu

Devlet Opera ve Balesi 14 Şubat Sevgililer Günü’nde, operanın 71 yıllık tarihine sesini, duygularını, emeğini verenler sahnede buluştu. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan'ın genel sanat yönetmenliği’nde Devlet Opera ve Balesi, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde Türk operasına emek veren unutulmaz sanatçıları, genç solistlerin de katıldığı "Operanın Sevgilileri" konseriyle andı.

Haberler - ntv.com.tr 16.02.2019 - 11:02

'Operanın Sevgilileri' sahnede buluştu

14 Şubat 2019’da Ankara Opera Sahnesi’nde, Devlet Opera ve Balesi’nde görev almış emekli opera sanatçıları ve vefat eden büyük ustalara ithafen “Operanın Sevgilileri” konseri gerçekleştirildi. 71 yıllık köklü bir opera geleneği olan Devlet Opera ve Balesi’ni bugünlere getiren sanatçıların fotoğraf, video ve ses kayıtları sahneye taşındı ve isimleri bir kez daha ölümsüzleştirilerek tarihi bir gece yaşandı.

Genel Müdür Murat Karahan, “Geçmişlerini unutanlar geleceğe hangi yoldan gideceklerini bilemezler. Bu gece geçmişimize nasıl sıkı sarıldığımızı gösterdik  ve onların açtıkları yoldan gidip, bize emanet ettikleri türk operası’nı daha da yükseklere taşımak için varolan azami gayreti sarfedeceğiz, söz veriyoruz. hem ülkemizde hem yurtdışında büyük başarılara imza atan, hayatta olmayan sanatçılarımızı rahmetle, yaşayanları ise saygı ve hürmetle anıyoruz” dedi.

EMEKLİ SOLİSTLER VE HOCALAR SAHNEDE

Orkestra Şefi Murat Cem Orhan yönetiminde, solistler Mehlika Karadeniz Bilgin, Seda Aracı Ayazlı, Ezgi Karakaya, Aykut Çınar, Cem Beran Sertkaya, Şafak Güç ve Pekin Kırgız’a Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik etti. Gaye Alacacı’nın anlatıcı olduğu ve adeta bir yıldızlar geçidi olan konserde bir sürpriz ile Türk operasının dünya sanat arenasında yer edinmesinde büyük katkıları olan emekli solistler ve hocalar Prof. Pekin Kırgız, Şakir İlyasoğulları, Gölge Şekeramber, Müjde Çeliktaş, Erol Uras, Savaşeri Kolat, Müfide Özgüç ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ünlü tenor Murat Karahan sahnede buluşarak seyirciye unutulmaz anlar yaşattı.

SEYİRCİYLE BİRLİKTE DEV KORO

Pekin Kırgız, operanın genç tenorunu, Genel Müdür Murat Karahan’ı yetiştirdi.  Hocalar Şakir İlyasoğulları, Gölge Şekeramber, Müjde Çeliktaş, Pekin Kırgız, Erol Uras, Savaşeri Kolat, Müfide Özgüç, Gülşen Kocaay, Melih Seskır ve Meral Gökoğlu sahnede ünlü “La traviata’nın brindisi”  ve  “O solo mio” aryalarını söylerken seyirciyle bütünleşen dev bir koro oluştu.

120 dakika süren konserde, Sevil Berberi, Carmen, Giuditta, Cavalleri rusticana, La traviata gibi seçkin ve sevilen operalardan aryalar seslendirildi. Konserde tenor Murat Karahan'ın konservatuvardaki bir diğer hocası Suna Korad ile Leyla Gencer, Seyit Ahmet Yıldız, Sabahat Tekebaş, Yıldız Tumrul, Müfide Özgüç, Gölge Şekeramber, Keriman Davran, Yalçın Davran, İsmet Kurt, Işık Kurt, Aydın Gün, Ayhan Baran, Mete Uğur, Nilgün Akkerman gibi duayen sanatçıların videoları, fotoğrafları ve seslendirdikleri eserler sinevizyon aracılığıyla paylaşıldı.

Sayfa Yükleniyor...