Osman Şahin’den gerçek bir trajedinin romanı: Eşkıya Kuza

Edebiyatımızın usta kalemi Osman Şahin'in yeni romanı Eşkıya Kuza raflardaki yerini aldı.

10.05.2017 - 16:45

Osman Şahin’den gerçek bir trajedinin romanı: Eşkıya Kuza

Edebiyatımızın usta kalemi Osman Şahin, Eşkıya Kuza romanında yine Anadolu’da yaşanan gerçek bir hikâyeyi etkileyici bir dille gözler önüne seriyor. 

Eşkıya Kuza, Kuza’nın can alıcı katliamlarının gerçek, hazin öyküsüdür, unutamayacaksınız… 

OSMAN ŞAHİN KİMDİR? 

Osman Şahin,1940’ta Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı Ars­lan­köy’de doğdu. Diyarbakır Dicle Köy Enstitüsü ile Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü’nü bitirdi. Urfa, Malatya, İzmit, İstanbul liselerinde öğretmenlik yaptı.  

12 Eylül Darbesi’nden sonra sürgün edilerek emekli olmak zorunda kaldı. Bir roman eleştirisi yüzünden 18 ay hapis yattı. Kırmızı Yel ile 1971 TRT Büyük Ödülü, Ağız İçinde Dil Gibi ile 1980 Nevzat Üstün Öykü Ödülü, Selam Ateşleri ile 1992 Ömer Seyfettin Öykü Ödülü ve 1994 Sa­it Faik Hikâye Armağanı’nı, Mahşer ile 1998, Ölüm Oyunları ile 2003 Yunus Nadi Öykü ödüllerini aldı. 1997 Ankara Film Fes­ti­va­li Aziz Nesin Emek Onur Ödülü, 1999 Antalya Altın Portakal Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü, Fiyad Onur Ödülü, 23. Adana Altın Koza Film Festivali ve 4. Antakya Film Festivali, Altın Defne Onur ödülleriyle onurlandırıldı.  

Aynı yıl Troya Folklor Araştırmaları Derneği Yılın Edebiyat Ödülü, 2007 Mersin Kraliçe Aba Ödülü, 11. Ankara Öykü Günleri Onur Ödülü, 2008 Söke Kültür Sanat Festivali Onur Ödülü, aynı yıl Mersin’de İz Bırakanlar Onur Ödülü ve Mersin Kenti Edebiyat Ödülü ile onurlandırıldı.  

Aynı zamanda 2009’da 8. İzmir Öykü Günleri Onur Konuğu oldu. Kırmızı Yel, 1984’ te İsveç’te, pek çok öyküsü Polonya, Macaristan, Almanya, Fransa, Hol­landa ve Slovenya’da yayımlandı. 13 seçme öyküsü, Tales from The Taurus adıyla İngilizce ve Çince, üç öyküsü Güney Kore’de yayımlandı. Bugüne dek 23 öyküsünün filmi yapıldı. Filmler, yurtiçi ve yurtdışı film şenliklerinde Türk sinemasına 58 ödül kazandırdı. 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...