Yaklaşık 10 yıldır ilçeye bağlı Gündoğan Mahallesi'nde yaşamını sürdüren Prof. Dr. Talat Tekin (88), bir süredir parkinson rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu. Prof. Dr. Tekin, Gündoğan'daki evinde dün hayatını kaybetti.

Talat Tekin, öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Gündoğan Mahallesi'ndeki mezarlıkta toprağa verildi.

Törene kızı Özlem Tekin başta olmak üzere, ailesi yakın arkadaşları ve sevenleri katıldı. Oldukça üzgün olduğu gözlenen Özlem Tekin, babasının mezarına toprak attı. Tekin daha sonra mezarlıkta başsağlığı dileklerini kabul etti. 

"ÇOK BÜYÜK BİR USTAYDI"

Tören öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özlem Tekin, Türk Dil Biliminin çok büyük bir ustasını kaybettiğini söyledi. 

Babasından çok Türk Dili Edebiyatı için üzüldüğünü anlatan Tekin, "Gerçekten başsız kaldılar. Onları çok güzel denetliyordu, çok güzel yön veriyordu. Türk Dili ve Edebiyatı öğrencileri ile Türkoloji öğrencileri çok iyi bilirler. Çok büyük bir ustaydı. En büyük ışıklarını kaybettiler. Bizde ailecek başsız kaldık" diye konuştu.

Bir çok rahatsızlığı bulunan babasına, doktorların iki yıl ömür biçmesine karşın, Bodrum'da 8 yıl daha yaşadığına dikkati çeken Tekin, şunları ifade etti.

"Ömrüne ömür kattı. Özellikle hasta olan insanlara büyükşehirlerden öteye gitmeyi öneriyorum. Çok üzgünüz. Aileden yönümüzü kaybettik. Bize her şeyi o öğretti. Çok kıymetli bir insandı. Çok iyi öğrenciler yetiştirdiğini düşünüyorum. Üniversitedeki birçok Türk Dili Edebiyatı ve Türkoloji bölüm başkanları babamın öğrencisidir."