Eğer o gün babamın eczanesine o yaşlı kadın gelmeseydi, bunca heyecanı yaşamaktan kurtulmuş olurduk.” İşte, on yaşındaki Max ve köpeği Bello’nun hikâyesi böyle başlar! Max ve babası Sternheim, yaşlı kadının getirdiği mavi sıvının, bitkilerin doğal olmayan bir hızla büyümesine yol açtığını görürler. Bir gün, kazara yere dökülen mavi sıvıyı içen köpek Bello, insana dönüşür! Konuşmaya ve yürümeye başlayan Bay Bello, köpek olduğu dönemdeki alışkanlıklarından vazgeçemeyince, Max ile babasının başına türlü türlü tatlı bela açar. Max ile babası Sternheim’ın henüz bilmediği şey ise, mavi sıvının hayvanlar üzerindeki etkisinin geçici olduğudur. Bay Bello yeniden köpeğe dönüştüğünde, her şey eskisi gibi olacak mı dersiniz? Elbette hayır! Bu, Max ve Bay Bello’nun maceralarının henüz başlangıcı!

Alman çocuk ve gençlik edebiyatının önemli isimlerinden Paul Maar’ın kaleme aldığı Sams’ın Maceraları serisi Almanya’da bir milyon adet bastı, bir kukla tiyatrosu ve bir sinema filmi var. Çocuk ve ilkgençlik yazınının uluslararası alanda en saygın ödüllerinden biri olan Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne iki kez layık görülen Maar, başka pek çok prestijli ödülün de sahibi.

Sams’ın Maceraları serisinden sonra yine şahane bir kitap dizisi Türkiyeli çocuklar için raflarda yerini alıyor! Bay Bello’nun Maceraları’nın ilk kitabı Bay Bello ve Mavi Mucize ile yine okurken kahkahalara boğulacağınız harika bir seri başlıyor! Söylemedi demeyin! 

“Nasıl yani? Tavşanım ve tavuklarım ansızın insana dönüştüler, öyle mi?’ diye sordu Sternheim’a. Anlatılanlara inanmadığı her halinden belli oluyordu. ‘Bir matematikçi olarak benim için üç ihtimal var. Birincisi: Sarhoşsun. İkincisi: Hemen akıl sağlığını kontrol ettirmelisin. Üçüncüsü: Bence bu ihtimal daha güçlü, o kadına âşık oldun, o nedenle kafan biraz karışık. Koronun yeni üyesi 39-çizgi-K’ye öyle kendinden geçerek bakıyordun ki, benim bile dikkatimi çekti.”

Paul Maar:

1937 yılında Schweinfurt’ta doğan Paul Maar, resim ve sanat tarihi öğrenimi gördü. Başlarda sanat eğitmenliği yapan Maar, bugün Alman çocuk ve gençlik edebiyatının en önemli isimlerinden. Yazar Uluslararası Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü, Hans Christian Andersen Ödülü, Friedrich-Rückert Ödülü ve E.T.A. Hoffman Ödülü gibi pek çok prestijli ödülün de sahibi. Sams’ın Maceraları serisinin Sams ile Bir Hafta, Sams’ın Dönüşü, Yeni Dilek Noktaları, Martin ile Sams ve Sams Tehlikede adlı kitapları Can Çocuk Yayınları’ndan çıktı.