Payidar Tüfekçioğlu son yolculuğuna uğurlandı (Morgan Freeman'ın sesi)

Morgan Freeman’ın sesine hayat veren seslendirme sanatçısı ve oyuncu Payidar Tüfekçioğlu için Üsküdar Tekel Sahnesi’nde tören düzenlendi. Tüfekçioğlu, törenin ardından Çengelköy Mezarlığı'na defnedildi.

19.05.2017 - 15:02 | Son Güncelleme : 19.05.2017 - 17:48

Payidar Tüfekçioğlu son yolculuğuna uğurlandı (Morgan Freeman'ın sesi)

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden seslendirme sanatçısı ve tiyatro oyuncusu Payidar Tüfekçioğlu için tören düzenlendi. Türkiye’de yayınlanan birçok filminde Morgan Freeman’a sesiyle hayat veren sanatçı için Üsküdar Tekel Sahnesi'nde gerçekleştirilen törende taziyeleri eşi Mine Tüfekçioğlu ile kızı Tılsım kabul etti.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik, üzüntüsünü dile getirerek, "Konservatuvar yıllarındaki bir büyüğümüzdü. Hakikaten çok düzgün biriydi. Herkesin arkasından böyle konuşulsa keşke denilecek türde bir arkadaşımızdı. Sesi gibiydi. Sesi neyse o olgun ve davudilik, ruhu da öyleydi. Çok ince bir arkadaşımıdı" dedi.

En son televizyonda Yunus'u canlandırdığını söyleyen Birecik, "Onu çok ifade eden bir roldü. Yalvaç bir arkadaşımızdı. Ergindi. Allah gani gani rahmet eylesin. Bizim için çok büyük bir kayıp. Öyle bir fizik, öyle inandırıcı tiyatro oyunculuk tutumu ender gelir" diye konuştu.

Konservatuvardaki hocalarından Zeliha Berksoy da Tüfekçioğlu'nun gerçekten uluslararası düzeyde bir aktör olduğunu ifade ederek, "Çok değerli bir sanatçıydı. bütün ömründe oynadığı bütün rollerden en üst düzey başarıyı elde etmiş bir oyuncu. Tabii ki Türk tiyatrosu için büyük bir kayıp. Hele bu kadar genç bir kayıp Çok üzüntü ve acı veriyor insana" değerlendirmesinde bulundu.

Sanatçının öğrencilik döneminde de tiyatroya büyük önem verdiğinin altını çizen Berksoy, şunları aktardı: "Tiyatroya büyük tutku ve saygı duyar ve orada var olurlardı. Ruhları, yürekleri tiyatroydu. Bu bakımdan elbette Payidar sadece yetenekli değil aynı zamanda entellektüel, yüksek bir duyarlılık sahibi ve çok üstün düzeyde bir oyuncuydu. Türk tiyatrosu adına üzüntü verici. Bugün bizim çok acılı bir günümüz. Çünkü çok genç kaybedilen bir değer Hepimiz çok acılıyız. Tiyatro dünyası çok acılı."

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Tüfekçioğlu Üsküdar'da düzenlenen törenin ardından törenin ardından Çengelköy Mezarlığı'na defnedildi.

Cenazeye Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Kenan İmirzalıoğlu, Musa Uzunlar, Can Gürzap ve Erkan Can'ın da aralarında bulunduğu dizi ve sinema oyuncuları katıldı.

Cenazeye katılan İmirzalıoğlu, "Hepimizin başı sağ olsun. Payidar abi hepimizin sevdiği kişiydi. Ben bu sektöre başladığımda 4 yıl Miroğlu'nu seslendirdi. O nedenle bende hakkı büyüktür" dedi.

Konservatuvardaki hocalarından Zeliha Berksoy da Tüfekçioğlu'nun gerçekten uluslararası düzeyde bir aktör olduğunu ifade ederek, "Çok değerli bir sanatçıydı. Bütün ömründe oynadığı bütün rollerden en üst düzey başarıyı elde etmiş bir oyuncu. Tabii ki Türk tiyatrosu için büyük bir kayıp. Hele bu kadar genç bir kayıp çok üzüntü ve acı veriyor insana." değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...