"Peru Amazonları Sergisi"

Peru'nun en iyi 18 fotoğraf sanatçısının objektiflerine yansıyan karelerden oluşan "Peru Amazonları Sergisi" açıldı.

Anadolu Ajansı 10.06.2015 - 09:32

"Peru Amazonları Sergisi"

Beyoğlu Belediyesi 6. Kültürlerarası Sanat Diyalogları etkinlikleri kapsamındaki sergi, Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde izlenime sunuldu.    

Peru'nun Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Cervantes Enstitüsü ve Beyoğlu Belediyesi iş birlikleriyle organize edilen serginin açılışına, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Peru Büyükelçiliği Müsteşarı Jose Zapata, Peru'nun İstanbul Fahri Konsolosu Jak Hakim, Peru Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Fernando Albareda, İspanya'nin İstanbul Başkonsolosu Pablo Benavides, İstanbul Cervantes Enstitüsü Müdürü Pablo Martin Asuero ve sanatseverler katıldı.

Peru Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Albareda da İstanbul Cervantes Enstitüsü ile ortaklaşa etkinlikler gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, Türkiye'de ilk defa bir fotoğraf sergisi açtıklarını söyledi.

Albareda, Peru'da çeşitli bölgeler bulunduğunu, bunların sahil bölgesi, dağlık bölgeler ve Amazon çevresi olduğunu kaydederek, fotoğrafların Peru sınırları içindeki Amazon Nehri etrafında yaşayan yerli insanların tabiatla iç içe devam eden hayatlarını, yerel inanışlarını, geçim şartlarını anlattığını aktardı. 

Peru'da çevre kirliliğinin söz konusu olmadığını vurgulayan Albareda, şöyle devam etti: 

"Aslında bu sergide tam da bunu anlatmak istiyoruz. Amazon çevresinde yaşayan insanların doğa ile ilişkilerini anlatmak istiyoruz. İnsanlar, doğa ile tam bir uyum içinde yaşıyor. Doğayı içlerinde hissediyorlar. Yüzyıllardır hiç bozulmadan devam eden bir insan ve doğa ilişkisi var. Yerlilerden bazıları rezerve alanlarda yaşıyorlar. Çok büyük alanlar var. Bu insanlar hala ayrı bölgelerde kabileler halinde varlığını devam ettiriyor. Dinleri de çok eski şamanik inançlar. Bildiğimiz dinlere mensup değiller. Geçimlerini de daha çok balıkçılıkla ve ekip biçerek sağlıyorlar." 

Peru Amazonları Sergisi, Amazonların antropolojik ve çevresel zenginliğini olduğu kadar, modern ve geleneksel yaşam şekillerini ender rastlanan bir kavrayışı anlatıyor. Fotoğraflar da aynı zamanda "medenileştirilmiş" insanların kolaylıkla hayal edemeyeceği bir şekilde, insanlar ve orman arasındaki derin ve uyumlu bağı gösteriyor.   

Sergi, 20 Haziran'a kadar açık kalacak.  

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...