Pınar Selek yeni kitabı 'Çünkü Ermeniler'i tanıttı

Mısır Çarşısı davasından yargılanan Pınar Selek, Strasbourg'daki bir kitapevinde tanıttığı kitabının ismi 'Çünkü Ermeniler'.

pınar-selek1---150211

STRASBOURG - İstanbul Mısır Çarşısı davasından yargılanan Pınar Selek, Strasbourg 'Quai des Brumes' kitapevinde bu hafta piyasaya çıkan 'Çünkü Ermeniler'  (parce qu'ils sont armeniens) isimli 7. kitabını tanıttı.  

Yaklaşık 80 Fransız'ın katıldığı tanıtım programında Selek, 10 Euro'ya satılan 90 sayfalık yeni kitabın öyküsünü okuycularıyla paylaştı.

Katılımcılar Selek'e; soykırım iddialarını, Türklerin Ermenilere olan bakış açısını ve diyaloğu sordu.

Tarihte yaşanan Ermeni ve Kürt sorunlarına Türkiye'de farklı perspektiflerden bakıldığını anlatan sosyolog Selek, "Ben çocukken annemin neden madam diye hitap ettiğini merak ederdim. Annemden öğrendim, çünkü onlar Ermeniydi" dedi.

Pınar Selek'e ilgi yoğundu
Pınar Selek'e ilgi yoğundu

Selek, "12 Eylül'ün karanlık yıllarından başlayıp Agos Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesi öncesi ve sonrası nasıl bir dönüşüm olduğunu anlatıyorum. Aynı zamanda Türkiye'de pek çok farklı hareketin nasıl dönüştüğünü... Bu kitap sadece bir tanıklık. İtalyan yazar, filozof, gazeteci Antonio Gramsci'nin ünlü sözü aklımın karamsarlığıyla, irademin iyimserliğiyle birleştiriyorum. Bu kitap bu ikisini anlatıyor" dedi.

Selek ayrıca, yakında 8. kitabın piyasaya çıkacağını duyurdu.

Sayfa Yükleniyor...