Pink Floyd için 50. yıl plakası

Ünlü İngiliz rock grubu Pink Floyd'un müzik kariyerinin başladığı Westminster Üniversitesi The Regent Street Politeknik Enstitüsü’nde, bu yıl 50’inci yılını deviren grup adına plaka takıldı.

CHA 29.05.2015 - 04:45

Pink Floyd için 50. yıl plakası

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Westminster Üniversitesi’nin The Regent Street Politeknik Enstitüsü’nde, ünlü progresif İngiliz rock grubu Pink Floyd’un kariyerinin başlamasının üzerinden 50 yıl geçmesi nedeniyle plaka takıldı. Plakanın takılması için düzenlenen özel törene, Westminster Üniversitesi’nin enstitüsünün mimarlık bölümünden mezun olan ve grubun kurucu üyelerinden Roger Waters (71) ve Nick Mason (71) katıldı.

Westminster Üniversitesi Rektör Yardımcısı Geoff Petts’in açılış konuşması yaptığı törende grubun bas-gitaristi Roger Waters, “Burada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu plakanın burada olması bizim için bir onurdur.” dedi. Grubun davulcusu Nick Mason ise devlet yardımlarına dikkat çekerek, “Öğrenci olarak hayat sürdürmek mükemmeldir fakat ben devletten daha fazla teşvik bekliyorum. Mantıklı insanların eğitim hayatlarını sürdürebilmeleri için daha fazla paraya ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

Dünyaca ünlü grup aynı zamanda politik olarak muhalif duruşlarıyla da biliniyor. Törende ayrıca, 2008 yılında yakalandığı kanser yüzünden hayatını kaybeden Pink Floyd üyesi Richard Wright da anıldı.

Pink Floyd rock grubu ilk kez 1963 – 1965 yılları arasında The Regent Street Politeknik Enstitüsü’nde mimarlık eğitimi gören Roger Waters ve Nick Mason tarafından Sigma 6 adıyla Londra’da kuruldu. Bir takım grup üyeleri değişikliğinin ardından müzisyen Syd Barrett’in katılmasıyla grup son halini aldı. Barrett’ın iki ünlü caz müzisyeninden esinlenerek gruba Pink Floyd ismini koymasının ardından grup, 1966 yılında dünyaca duyulmaya başladı.

Sayfa Yükleniyor...