"Resim sergisine alkol iptali" iddiası

Sanatçı Bünyamin Küçükkürtül'ün İstanbul'da yapılması planlanan sulu boya resim sergisi iptal edildi. 'Bünyamin K.' olarak tanınan sanatçı, sergisinde alkol ikramı istemediği için galerinin böyle bir karar aldığını söyledi.

Anadolu Ajansı 16.11.2015 - 06:18

151116-bünyamink.jpg
Bünyamin Küçükkürtül, 'Bünyamin K.' adıyla tanınıyor.

'Bünyamin K.' (Bünyamin Küçükkürtül) adıyla tanınan sanatçının sulu boya resim sergisi, açılışta "alkollü içecek ikramı istemediği" gerekçesiyle galeri tarafından iptal edildi.

Bünyamin K., Galatea Art'ta açılması planlanan "Düş Biriktiricisi" isimli serginin iptaline ilişkin açıklamada bulundu.

Bir buçuk yıllık çalışmalarının yer alacağı 16. kişisel sergisi için teklifin galeriden geldiğini aktaran sanatçı şunları söyledi:

"Sergi kararını öyle verdim, teklif önce onlardan geldi. Görüşme yaptım, bu görüşmede galeri yöneticisiyle değil de, koordinatör kişilerle görüştüm ve sözleşmede geçebilecek olan her şeyi o kişilerle konuştuk.

Özel galeriler sanatçının kimliğinden ziyade, yaptığı sanata bakarlar ve o sanatın kalitesini dikkate alırlar. Sanatçının kişiliği söz konusu ve genel olarak böyledir ama böyle tutucu tavırlar da görüyoruz.

Sözleşme öncesinde kokteylden bahsedildi. Alkollü içecek ikram edileceği söylendi. Bu bizim ilk görüşmemizde de gündeme gelmişti. Ben istemediğimi söylemiştim. O zaman 'bunu halledebiliriz, bunun sorun olacağını sanmıyoruz' dediler."

Serginin ilan tasarımlarının hazırlandı, twitter hesabı ile internet sitesinde ilan edildi. Sergi tarihini geniş bir şekilde yayınladılar. Sergi 8 Aralık'ta açılacaktı. İkinci görüşmeyi sözleşmeyi imzalamak üzere galeri sahibi Ali Şahinler ile yaptım. Fakat galeri yöneticisi (Ali Şahinler) ile görüştüğümüzde bundan ödün vermeyeceklerini söylediler. Önceden beri sürekli bu şekilde yapıyorlarmış. Alkollü içecek
ikram ediyorlarmış. 'Kabul ediyorsanız böyle' dediler. Fakat, ben "bunun için daha önce görüştük, ilk görüştüğümüzde bunun sorun olmayacağını söylediler bize' dedim. 'O zaman yanlış bilgi verilmiş size' dediler. İptal demediler. 'Kabul ederseniz böyle, etmezseniz iptal olacak' dediler.

'Bu şekilde, sergiyi açamam ben' dedim. 'Sizin de davet edeceğiniz kişiler var. Fakat benim davet edeceğim kişiler için bu makul bir şey değil' dedim. Bunun üzerine biraz konuştuk. Mesela şunu sordu, 'Siz AKP'li misiniz? Burayı AKP'lilerle mi dolduracaksınız?' Böyle konuşmalar oldu.

Daha önce de bazı galerilerde benzer durumlarla karşılaştım. Alkollü içecek olması gerektiğini söylüyorlardı ve ben bunu istemediğimi söylediğimde, bir uzlaşma oluyordu. Benim sergilerimin açılışında alkol ikram edilmedi. Fakat bu kez öyle olmadı. Bu kez 'ya bu alkol ikram edilecek, ya bu sergi iptal edilecek' şeklinde oldu.."

Sayfa Yükleniyor...