Rıfat Ilgaz'ın yazıları kitap haline getirilecek

Rıfat Ilgaz'ın oğlu Aydın Ilgaz, babasının eski yazılarını bir araya getirerek yeni kitaplar yayımlamayı düşündüklerini duyurdu.

Anadolu Ajansı 11.05.2017 - 12:17

Rıfat Ilgaz'ın yazıları kitap haline getirilecek

Usta yazar Rıfat Ilgaz'ın oğlu Aydın Ilgaz, onur konuğu olarak katıldığı 1. Kastamonu Kitap Günleri'nde, yayınevi sahibi olması dolayısıyla yoğun şekilde fuarları dolaştıklarını söyledi. Bu yıl arşivleri tekrar ele almayı düşündüğünü belirten Ilgaz, babasının çok sayıda yazısı bulunduğuna dikkati çekti.

Eski yazılarından yeni kitaplar çıkabileceğine işaret eden Ilgaz, şöyle devam etti:

"Babamın çeşitli dergilerde çıkan yazıları var. Sadece bunlarda 5-10 kitaplık malzeme olduğunu düşünüyorum. Bunları toplayacağım. Babam, 12 Eylül döneminde bazı yazılarını 'dönemin hukuki şartlarına uymayabilir, kişilerin yanlış yorumlarına sebep olur' diye basılan kitaplarına koymamıştı. Şimdi o eserlerin çoğu arşiv olarak elimde var. Onları toplayıp yayınlayacağım. Bunlar arasında 1950 öncesi yazılmış yazılar da var, bugüne kadar hiçbir yerde çıkmamış yazıları da. Daha önce çıkmış olanları ise yeni kuşak bilmiyor."

Babasının bir şiirini de tesadüfen arşivde bulduğunu dile getiren Ilgaz, "Son Şiirim isimli bir şiiri var. 'Elim birine değsin/ Isıtayım üşüdüyse/ Boşa gitmesin son sıcaklığım' şeklinde üç dizeden oluşuyor. Ölümünden sonra arşivleri karıştırırken bulduğum bir dize. Bunun gibi birçok eserin daha olduğuna inanıyorum. Çoğu eski Türkçe olduğu için daha çözemediğim arşivleri var" ifadesini kullandı.

ESERLERİNDEN YENİ FİLMLER ÇEKİLMESİNİ İSTİYOR

Aydın Ilgaz, ikinci projesinin Rıfat Ilgaz'ın eserlerinden yeni filmler çekilmesi olduğunu anlatarak, bu konuda talep geldiğini dile getirdi. Son dönemdeki gelişmeler nedeniyle bu ilginin biraz azaldığını belirten Ilgaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Umarım gelecekte Türkiye'nin şartları değişir de babamın eserleri film haline gelir. Özellikle 'Pijamalılar' isimli mizahi romanın büyük ilgi göreceğine inanıyorum. Pijamalılar, Hababam Sınıfı'nın bir çeşididir. Babam, Hababam Sınıfı'ndan daha çok severdi. Uzun süre kaldığı hastanenin acı mizahına yer vermişti bu kitabında. Bunun filminin de çok ilgi göreceğini düşünüyorum. Çünkü kitabı çok satıyor." 

Sayfa Yükleniyor...