Şair Cahit Zarifoğlu, ölümünün 28. yılında mezarı başında anıldı.

Üsküdar Küplüce Mezarlığı'nda düzenlenen törene, Zarifoğlu'nun ailesi, şair dostları ve sevenleri katıldı.

Törene katılan Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin, Zarifoğlu'nun modern Türk şiirinin öncü şairlerinden biri olduğunu belirterek, "Şiiri genç kuşaklarca yakından izlenen bir şair" ifadelerini kullandı. 

Zarifoğlu'nun, dünya mazlumlarının yanında durmayı bilmiş bir şair olduğuna vurgu yapan Şirin, şunları kaydetti:

"Cahit Zarifoğlu, çocuklar için yazmayı ciddiye almış en önemli şairlerden biri. Zarifoğlu'nun çocuk kitapları yalnızca çocukların okudukları kitaplar değil, aynı zamanda her yaştan okurun okuduğu kitaplar. Bunun temel nedeni Zarifoğlu'nun çocuk kitapları önce edebiyat metinleridir. Bu bakımdan Cahit Zarifoğlu, hem şiiriyle hem yeryüzü coğrafyasındaki mazlumların yanında duruşuyla ve çocukların safında durmayı bilmiş bir şair olarak öncü bir yere sahiptir."

Cahit Zarifoğlu'nun oğlu Ahmet Zarifoğlu, törene katılanların sayısının her geçen yıl arttığını aktararak, "Cahit Zarifoğlu'nun oğlu olmasaydım da buraya gelen gençler, arkadaşlar kadar seviyor olurdum büyük bir ihtimal. Öyle bir babanın evladı olmak, bir sorumluluk yüklüyor" dedi.

Etkinlikte yer alan Zarifoğlu'nun kızı Betül Zarifoğlu da törendeki samimiyeti görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "İnsanlar birkaç saatlerini buraya ayırıyorlar. Sadece bir dua edip, amin demek için gelen herkese çok teşekkür ediyoruz. 7 Haziranlar bizde, enteresan, buruk ve garip mutluluğun yaşandığı günler oluyor" diye konuştu.

Şair Nurettin Durman ise Zarifoğlu'nun İslami kesimin kendini bulmasında, harekete geçmesinde ve güzel eserler ortaya koymasında, Mavera Dergisi ile birlikte yaptığı hizmetleri takdir ederek bugünlere geldiğini söyledi.

ABDURRAHMAN CAHİT ZARİFOĞLU KİMDİR

Abdurrahman Cahit Zarifoğlu, Ankara'da 1940'ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatını bitiren Zarifoğlu'nun Diriliş Dergisi'nde şiirleri yayımlandı.

1976'da Mavera Dergisi'nin kuruluş çalışmalarında yer alan Zarifoğlu, yaşamı boyunca birçok esere imza attı. Zarifoğlu, "İşaret Çocukları", "Yedi Güzel Adam", "Korku ve Yakarış" ve "Menziller" isimli önemli eserlerin yanı sıra çocuk hikayeleri, çocuk şiirleri, romanlar, denemeler ve tiyatro eserleri yazdı.

Kanser nedeniyle 7 Haziran 1987'de İstanbul'da yaşamını yitiren Zarifoğlu için her yıl ölüm yıldönümünde, mezarı başında anma töreni düzenleniyor.