ISTANBUL’74 ve Lehmann Maupin işbirliğiyle Türkiye'deki ilk sergisi için İstanbul’a gelecek Los Angeles merkezli fotoğrafçı ve film yapımcısı Alex Prager, ISTANBUL’74 Galatasaray’da görülebilecek sergisinde büyük ölçekli fotoğrafları ve video çalışmaları arasından yapılmış geniş bir seçkiye yer verecek. Sanatçının katılımıyla 22 Mayıs’ta sanat severlerle buluşacak sergi, 5. İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali – IST. Festival’in açılışını yapacak ve Cashmere In Love katkılarıyla 20 Haziran ‘a kadar gösterimde olacak.

Hollywood sinemasından deneysel filmlere, popüler kültür ürünlerinden sokak fotoğrafçılığına uzanan, geniş bir spekturumdan beslenen Alex Prager, ortak kültürel hafıza ile bağlantı kuran, fotoğraflarıyla biliniyor. Tanıdık ama bir o kadar da tuhaf bir duygu veren eserlerinde bir tür zamansızlık duygusunun altını çizen sanatçı, kurgu ile gerçeğin iç içe geçtiği bir dünya yaratıyor.

Sanat, edebiyat, tasarım, moda, müzik ve sinema alanlarında, ücretsiz ve herkesin katılımına açık bir etkinlik olarak gerçekleştirilecek IST. Festival; yaratıcı sektörlerde çağa damgasını vuran işlere imza atan isimleri Türkiye’deki meslektaşları ile bir araya getirip dünya çapında ortak bir kültürel diyalog ve yaratım sürecinin ortaya çıkmasına katkıda bulunacak. 3 günlük programında yer alan açık panel ve konuşmalar, özel gösterimler, workshop etkinlikleri ve sergiler ile İstanbul'un her anlamda zengin tarihini ve kültürünü bir kez daha yaratıcı kanallar yoluyla dünyaya açacak olan festival; nitelikli, çok çeşitli ve dinamik içeriği ile başta gençler olmak üzere çok geniş kitlelere ilham kaynağı olmaya hazırlanıyor.

Geçen yıllarda olduğu gibi, bu yıl da dünyaca ünlü konuklarıyla büyük ses getirmeye hazırlanan festivalin katılımcıları ve programına ilişkin detaylar ilerleyen günlerde açıklanmaya devam edecek.

ALEX PRAGER HAKKINDA

1979 doğumlu Alex Prager, Los Angeles'ı kendine merkez olarak seçmiş bir fotoğrafçı ve film yapımcısı. Bugüne dek Melbourne'de National Gallery of Victoria (2014), Washington D.C.'de The Corcoran Gallery of Art (2013), Georgia Eyaleti’nin Savannah şehrinde SCAD Museum of Art (2013), Amsterdam'da FOAM Photography Museum (2012) gibi dünyanın farklı yerlerindeki prestijli müze ve galerilerinde sergileriyle yer alma ayrıcalığına erişen Prager, bunlara ek olarak New York'un ünlü modern sanat müzesi Museum of Modern Art (MoMa)'ta 2010 yılındaki New Photography sergisinde de işlerine ağırlıklı olarak yer verilen isimlerden biriydi. Aldığı pek çok ödül arasında 2012'de FOAM Paul Huf ödülü de bulunan Prager'ın editöryel çalışmaları ise Garage, Vogue, W gibi önemli dergilerin sayfalarında yer aldı. New York Times Magazine tarafından yapmak üzere seçildiği Touch of Evil adlı film serisiyle de 2012'de Emmy ödülünü kazandı.

Alex Prager'ın eserleri ayrıca New York'ta Museum of Modern Art ve Whitney Museum of American Art müzelerinde, Los Angeles'ta Los Angeles County Museum of Art'ta, San Francisco'da San Francisco Museum of Art müzesinde ve Stockholm'de Moderna Museet müzelerinin koleksiyonlarında da yer alıyor.

LEHMANN MAUPIN HAKKINDA

1996 yılında Rachel Lehmann ve David Maupin'in ortaklığı ile kurulan Lehmann Maupin Galeri, uluslararası ölçekte tanınan, zengin bir yelpazedeki pek çok sanatçının kariyerini güçlendirip mümkün kıldı. Yeni çıkan veya ismini oturtmuş, farklı kademelerde bulunan ama birden fazla disiplinde çalışıp farklı medya kanallarını araç olarak kullanan sanatçılarla çalışan Lehmann Maupin'in ikisi New York, biri ise Hong Kong'ta olmak üzere üç ana galerisi var. Ancak temsil ettiği sanatçılarının orijinleri dünya haritasının her yerine uzanıyor. Amerika, Avrupa, Asya, Güney Amerika, Afrika ve Ortadoğu'dan sanatçılarıyla dünyada sanatın gelişip yayılmasına yadsınmaz katkılarda bulunan Lehmann Maupin, yarattıkları görsel ifadelerle kuralları değiştirip sınırları zorlayan sanatçıları desteklemesiyle biliniyor. Kişisel araştırmaların altının çizildiği, şahsi anlatımların kavramsal yaklaşımlarla ifade edildiği işleri tercih eden galeri, genelde cinsiyet, sınıf, din, tarih, politika ve globalizm gibi meselelere değen eserlerle özellikle ilgileniyor.

ISTANBUL’74 HAKKINDA

ISTANBUL’74, Demet Müftüoğlu-Eşeli ve Alphan Eşeli tarafından 2009 yılının sonlarında, İstanbul’un uluslararası kültür ve sanat arenası ile olan bağını her daim üst düzeyde tutmak amacıyla kuruldu. Festival, sanat, sinema, moda, edebiyat, müzik, mimari ve sinema alanlarında ücretsiz ve herkesin katılımına açık bir etkinlik olarak gerçekleştirilen ISTANBUL’74 organizasyonları, dünyanın en yaratıcı düşünürlerini buluşturarak, kültürel bir alışverişin sağlanmasına ve evrensel anlamda zihinleri açmaya hizmet ediyor.

IST. FESTIVAL HAKKINDA

ISTANBUL'74 tarafından 2010 yılından beri düzenlenen İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali, IST. Festival (Istancool), herkese açık ve ücretsiz bir festival olarak yılda bir kez gerçekleştiriliyor.