Şehir Tiyatroları'nda 54 yıl görev yapan sanatçı Erhan Abir vefat etti.

Sanatçı için yarın saat 10.30'da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde tören düzenlenecek.

Erhan Abir'in cenazesi Bostancı Kuloğlu Camisinde kılınacak ikindi namazının ardından Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığı'nda defnedilecek.

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, sanatçı için "Şehir Tiyatroları ve Türk tiyatrosu çok değerli bir sanatçısını kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyor. Ömrünü tiyatroya ve oyunculuk mesleğine adamış, ömrü boyunca sadece tiyatro için yaşamış usta bir oyuncu olduğu kadar, gençler için rehber olan sanatçımızı ebediyete uğurluyoruz. Çalışma arkadaşlarının, sevenlerinin ve ailesinin başı sağolsun" ifadelerini kullandı.

Erhan Abir, 1945'te Aydın'da doğdu. Lise eğitiminin ardından 1962'de Şehir Tiyatroları'nda figüran kadrosunda çalışmaya başlayan sanatçı, 1974'te sanatçı kadrosunda görev aldı.

Bugüne dek amatör ve profesyonel pek çok oyunda görev alan, radyo oyunları ve dublaj çalışmaları yapan sanatçı, 1962'de "Çalıkuşu" oyununda sahneye çıktı.

Abir, “Sekiz Sütuna Manşet" ve "Zaman Mekan Makinesi" isimli filmlerde oynadı.

Sanatçı, Şehir Tiyatroları'nda Vişne Bahçesi, Çığ, Alemdar, Mecbur Adam, Ölümsüz Öykü, Trendeki Derviş, 3. Richard, Hepsi Oğlumdu, Herkes Aynı Bahçede, Romeo ve Juliet, Macbeth, Othello, Nora, Katherina Blum'un Çiğnenen Onuru, Açık Evlilik, Büyük Romülüs, Balaban Ağa, Holivut Dosyası, Yarın Bütün Dünya, Elif Ana, İkili Oyun, Büyük Justian, Karım ve Kızım'da rol aldı.