Sanatçı Sümer Ezgü'den 19 Mayıs Marşı

Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'na özel marş besteledi. Besteyi karantina günlerinde yazdığını dile getiren Ezgü,  "Marşı gencinden yaşlısına herkesin olduğu kitlesel bir konserle, meydanları doldurmuş binlerce insana söylemeyi çok arzu ederdim" dedi.

Anadolu Ajansı 18.05.2020 - 14:53

Sanatçı Sümer Ezgü'den 19 Mayıs Marşı

Sümer Ezgü, salgın mücadelesinin sürdüğü günleri, Antalya'daki evinde müzik çalışmalarıyla geçiriyor.

Evinde çalıp söylediği türküleri, sağlık çalışanları ve evde kalan vatandaşlara moral vermek amacıyla sosyal medyadaki hesabından canlı paylaşan Ezgü, bu kez 19 Mayıs'a özel marş besteledi.

Ezgü, sözü ve müziği kendisine ait olan eseri, yine sosyal medya aracılığıyla sevenlerinin beğenisine sundu.

Marşın aranjmanında Hakan Kara, kayıt, stüdyo ve baskı aşamasında ise Ali Kadir Kamacı Ezgü'ye destek oldu.

Nakaratında "Gençler vatan size emanet" sözlerinin vurgulandığı marşa, Volkan Çakır tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Savaşı görüntülerinin de yer aldığı klip hazırlandı.

Ezgü, işgal altındaki vatanın istiklal mücadelesinin başladığı 19 Mayıs 1919'un çok anlamlı olduğunu söyledi.

Atatürk'ün Samsun'a doğru yola çıktığı ve vatanın kurtuluş ateşini yaktığı güne özel bir marş olmasını istediğini dile getiren Ezgü, covid-19 nedeniyle evde kaldığı günleri değerlendirerek böyle bir çalışma içine girdiğini ifade etti.  

Ezgü, vatanın işgalden kurtuluşunu vurgulayan 10. ve 50. yıl marşlarının olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:  "Milli Mücadele başarısının gençlere armağan edilmesi hikayesinin olduğu sözleri içeren, melodik olarak da dillere düşebilecek bir marş yapmak istedim. Çalışarak ve üreterek ülkeyi geliştirme görevinin gençlerde olduğunun vurgulandığı bir marş yazdım. Bu marşı koronavirüs günlerinde evde yaptım, bundan dolayı bu eserin anlamı benim için çok farklı. Söz ve müziği bana ait olan marşı ülkemize armağan ediyorum. Mix masterini arkadaşa gönderdim, evde zor koşullarda kaydını yaptım. Ama bana göre çok anlamlı, çok güzel oldu. Mustafa Kemal Atatürk, dava arkadaşları ve onun arkasından giden Anadolu halkının yer aldığı bir video da hazırladık."

Ülkenin teknolojik, bilimsel ve sanatsal gelişimi görevinin gençlere verilmesini marşta ön plana çıkarmaya çalıştığını kaydeden Ezgü, "Marşı gencinden yaşlısına herkesin olduğu kitlesel bir konserle, meydanları doldurmuş binlerce insana söylemeyi çok arzu ederdim. Ama şimdilik bununla yetinmek zorunda kalacağız" ifadelerini kullandı.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Korona günlerinde evlerden yükselen ruhla ve milli duyguyla, 19 MAYIS MARŞI'nı gençler için besteledim. Söz- Müzik: Sümer Ezgü -Arajman Hakan Kara (Antalya) -Mix mastering Ali Kadir Kamaci (İstanbul) Video montaj Volkan Çakır (Konya) Paylaşalım ve ulusça yükselen sesimiz olsun Kurtuluş Savaşı Samsun’dan başlar Yoldaş oldu inançlı arkadaşlar Mustafa Kemalle direndi millet Şimdi gençler vatan size emanet İşgal altındaydı tüm Anadolu Direnerek aştı bu zor yolu Bu bayram senindir haydi coş inlet Şimdi gençler vatan size emanet Gençler vatan size emanet Acı dolu günler güneşi gördü 19 Mayıs bize gelecek ördü Ata yolu açtı sen de emek sarf et Şimdi gençler size emanet

Sümer Ezgü (@sumerezgu)'in paylaştığı bir gönderi ()

Sayfa Yükleniyor...