Sanatçılardan 'üniversite mezuniyeti şartı'na itiraz

'Sözleşmeli Personel Yönetmeliği'ne getirilen üniversite mezuniyeti şartı Kültür Bakanlığı'na bağlı çalışan alaylı birçok sanatçıyı etkiliyor. Sözleşmeli tiyatrocular da *#yönetmelikvarkadroyok' hashtag'iyle kadro talep ediyor.

ntv.com.tr 20.09.2019 - 08:13

tiyatrooo.jpg

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı sanat kurumları 375 sayılı kanun hükmünde kararnameyle sözleşmeli personel çalıştırılabilmesini düzenleyen yeni yönetmeliklerini hazırladı. Bakanlık bünyesindeki 2 bin 500 sözleşmeli sanatçıyı etkileyen yönetmelikler henüz uygulamaya girmeden tartışmalara neden oldu.

Hürriyet'e konuşan Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Hülya Eryetli, "Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel Yönetmeliği çıkarılırken sanatkârlar için üniversite mezuniyet şartı getirildi. Yönetmelik bu şekliyle uygulanırsa birçok sanat emekçisi işsiz kalacak. Geleneksel sanatlarının yükünü sırtında taşıyan güvencesiz sanat emekçileri bir yönetmelikle gözden çıkarıldı. Ayrıca koro ve topluluklarda yevmiyeli olarak çalışanların önemli bir kısmı Roman vatandaşlar. Yönetmelikte semazen ve mehteran için herhangi bir şart getirilmezken ses ve saz sanatçıları için dört yıllık ilgili fakülte zorunluluğu, dansçılar için ise güzel sanatlar lisesi ve yüksekokul şartı getirildi. Sanat kurumlarının haklar acilen iyileştirilerek eşitlenmeli" dedi. 

YÖNETMELİK VAR, KADRO YOK 

Devlet Tiyatroları'nda 'süreli sözleşmeli personel' olarak çalışan çok sayıda sanatçı da Twitter'da açtıkları ‘#yönetmelikvarkadroyok' hashtag'i ile yönetmeliğin yürürlüğe girmemesi ve kadro taleplerine yanıt verilmemesine tepki gösterdi. Sanatçılar paylaşımlarında, “DT'de 2019-2020 sezonu açılıyor ama sözleşmeli personel yönetmeliğin Resmi Gazetede yayımlanmasına rağmen kadrolarına geçemedi. İsteğimiz ise çok insancıl. Zaten Resmi Gazete'de yer almış olan ilgili kararnamenin gereğinin yapılması ve çalışanların sosyal hakları ile iş güvenliğinin sağlanması. Şu an yılda 300 gün üzerinden sigortalanıp senelik sözleşmeler ile çalışıyoruz. Kıdem tazminatı, işten çıkarılırsak işsizlik maaşı vb haklarımız söz konusu değil. Bunun için tüm devlet büyüklerimizin ve sahnelerimizi dolduran seyircilerimizin desteği ne ihtiyacımız var" mesajını paylaştı. 

Sayfa Yükleniyor...