"Senfonik akşamlarla" klasik müziği sevdirmeye çalışıyorlar

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, "Kampüste Senfonik Akşamlar Projesi" kapsamında 6 yıldır verdiği konserlerle klasik müziği sevdirmeye çalışıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 12.11.2015 - 09:37

"Senfonik akşamlarla" klasik müziği sevdirmeye çalışıyorlar

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), "Kampüste Senfonik Akşamlar Projesi" kapsamında 6 yıldır verdiği konserlerle klasik müziği sevdirmeye çalışıyor.

Orkestra Şefi Rengim Gökmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeyle çok sesli evrensel müziğin Türkiye'de yaygınlaştırılması ve klasik müziğin daha fazla insan tarafından tanınıp sevilmesinin hedeflediğini söyledi.

Müzikleri gelişmiş ve gelişmemiş müzikler olarak iki şekilde adlandırdığını belirten Gökmen, şöyle konuştu:

"Bu bakımdan her ülkede folklor, yerel müzikler, popüler müzikler, eğlence müzikleri olmasına karşın, buna bütün batı ülkeleri de dahil gerçek sanat müziği eserleriyle övünürler. Bizim de bu alanda üretilmiş birçok eserimiz var. Biz de konserlerimizde hem evrensel repertuvarlara girmiş eserleri hem de Türk bestecilerinin cumhuriyet döneminde evrensel teknikle, kendi ruhlarını yansıtarak yaratmış oldukları eserleri seslendiriyoruz."

Gökmen, konserlerin gençler için aydınlatıcı olduğunu düşündüğünü ifade ederek, "Konserlerde, evrensel müzikle hiç buluşmamış gençlerimizin ne kadar büyük bir iştah, açlık içinde olduklarını görüyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...