Ali Kocatepe: Sezen Aksu sayesinde ilk Nazım Hikmet bestem ortaya çıktı!

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”, Türk pop müziğinin önemli isimlerinden Ali Kocatepe’yi konuk etti. Kocatepe, NTV Radyo dinleyicilerine 24 Mayıs’ta Zorlu PSM’de gerçekleşecek “Sabahattin Ali 110 yaşında” konserinden bahsetti.

23.05.2017 - 10:31

Ali Kocatepe: Sezen Aksu sayesinde ilk Nazım Hikmet bestem ortaya çıktı!

Ali Kocatepe, 32 yıllık eşi Aysun Kocatepe’nin müziğe kendisinin zoruyla başladığını bu vesileyle profesyonel hayatta da birlikte olduklarını anlatarak sohbete başladı.

“Sabahattin Ali 110 yaşında” konserlerini eşiyle beraber düzenlemeye karar verdiklerini söyleyen usta şarkıcı, bu projenin çıkışında en çok Sabahattin Ali eseri besteleyen kişi olmasının da rolü olduğunu sözlerine ekledi.

“KONUK SANATÇILARIN YANISIRA DANSÇI BİR ÇİFT DE SAHNEYE ÇIKACAK”

Kocatepe, “Sabahattin Ali 110 yaşında” konserlerinin ilkinin şairin doğumgünü olan 25 Şubat’ta, çocukluğunu geçirdiği Edremit’te gerçekleştiğini söyledi. İstanbul’da ise ilk kez 24 Mayıs’ta Zorlu PSM’de gala konseri vereceklerini söyleyen sanatçı; Edip Akbayram, Zara ve Koray Avcı’nın konser akşamı Sabahattin Ali şiirlerini söyleceğini, dansçı bir çiftin de sahneye çıkacağını müzikseverlere duyurdu.

“SABAHATTİN ALİ ŞARKILARININ GENÇLER TARAFINDAN SÖYLENDİĞİNİ GÖRMEK BENİ ÇOK MUTLU EDİYOR”

Sabahattin Ali’nin kendisi için çok özel bir yeri olduğunu dile getiren ünlü şanatçı, “Şairin şiirlerinin içinde bir melodi var. Onun şiirlerinden bestelediğim şarkılar, 1978 yılından bugüne kadar çeşitli kuşakların sanatçıları tarafından da bestelendi. Bu şarkıların gençler tarafından söylendiğini görmek beni çok mutlu ediyor. Şiirlerle birlikte bu şarkılar da ölümsüzleşiyor” dedi.

Sabahattin Ali
Sabahattin Ali

“SEZEN AKSU SAYESİNDE İLK NAZIM HİKMET BESTEM ORTAYA ÇIKTI”

Şiir okumayı her zaman çok sevdiğini ifade eden Kocatepe, duygulandığı şiirleri bestelediğini söyledi. Sezen Aksu’yla ilgili bir anısını da anlatan sanatçı; “Nazım Hikmet’in şiirini bir türlü besteleyemiyordum ve bu yüzden içim içimi yiyordu. 90’lı yılların başında bir gün Sezen Aksu aradı ve ‘Ali, sana Nazım Hikmet’in bir şiirini yolluyorum. Şimdiye kadar okumadın herhalde. Çünkü okumuş olsan bunu mutlaka bestelerdin’ dedi ve Geberiyorum’u yolladı. Sezen Aksu sayesinde ilk Nazım Hikmet bestem ortaya çıktı. Hatta bu şarkıyı Nükhet Duru, Ferhat Göçer, daha sonra Athena da seslendirdi” sözleriyle anlattı.

Sezen Aksu
Sezen Aksu

“ŞARKILARIN GERÇEK ÖYKÜLERİNİ ANLATACAĞIM BİR KİTAP PROJEM VAR”

Kocatepe, “Hey Gidi Dünya Hey! Anılarla Piştim, Şimdi Demleniyorum” isimli kitabının ardından, şarkıların gerçek öykülerini anlattığı bir de kitap projesinin olduğunu ekledi ve “İnşallah bu kitabı hayata geçirirsem müzikseverlerin, edebiyatseverlerin elinde güzel bir belge olacak” dedi.

Hafta içi her akşam 18.20’de yayınlanan 20 Dakika’nın tekrar bölümleri, ntvradyo.com.tr’de.

Sayfa Yükleniyor...