NTV

Sezen Aksu ve Tarkan düetinin perde arkası

ntv.com.tr

Sanat

Suat Kavukluoğlu, 90'lı yıllardan bu yana ilk kez yan yana gelen Sezen Aksu ile Tarkan'ın "Ceylan" düetinin perde arkasını yazdı.

Geçtiğimiz hafta müzik gündemine Sezen Aksu ve Tarkan'ın "Ceylan" düeti bomba gibi düştü.

Aksu'nun 2009'da Lice'de havan mermisiyle yaşamını yitiren 12 yaşındaki Ceylan Önkol için yazdığı ağıt, bir haftada Youtube'da 2.5 milyon kez izlendi.

Herkes "Ceylan"la yılın değil yılların buluşmasını konuşuyor.

E dile kolay, Sezen Aksu ve Tarkan 90'lı yıllarda Almanya'da yaptıkları turneden yıllar sonra ilk kez yan yana geliyor. Hem de kariyerlerinde ilk kez bir şarkıda düet yapıyorlar.

Peki Sezen Aksu ve Tarkan nasıl bir araya geldi? Bu şarkıyı söylemeye nasıl karar verdi?

İşin perde arkası her zaman olduğu gibi ilk kez bu kıyılarda...

ASLINDA BU DÜET ÇOK DAHA ÖNCE OLACAKTI

Aslında Tarkan uzun zamandır Sezen Aksu'yla bir düet yapmak istiyordu.

Hatta bu düet 2012'de yayınlanan Ozan Çolakoğlu'nun ilk albümü için planlanıyordu.

Yol arkadaşı Ozan Çolakoğlu'na ilk albümünde tam destek veren Tarkan, o albümde Aksu hiti "Hadi Bakalım"ı Sezen Aksu'yla birlikte söylemek istiyordu.

Tarkan "En büyük hayalim birlikte bir şarkı söylemek" demiş, Sezen Aksu da bu düete "Tamam" demişti. 

"ÜST TONDAN BEDİA AKARTÜRK, ALT TONDAN HASAN MUTLUCAN"

Tarkan, şarkının okumasını yapıp Amerika'ya gitmiş, Sezen Aksu kendi bölümlerini okumak için stüdyoya gittiğinde beklenmedik bir şeyle karşılaşmıştı.

Meral Okay anısına TİM'de yapılan konserde anlatmıştı Aksu bu anektodu:

"Ben stüdyoya gittim. Bir de baktım ne göreyim. Tarkan kendi tonundan okuyup Amerika'ya gitmiş. Ben şarkıya yukarı tondan giriyorum, Bedia Akartürk gibi oluyor, aşağı tondan alayım dedim, Hasan Mutlucan'a benzedi. Dolayısıyla olamadı o düet."

EFSANE BULUŞMA YAŞAR GAGA'NIN ALBÜMÜNDE

Müzik dünyamızda en çok beklenen buluşma Yaşar Gaga'nın "Alakasız Şarkılar" albümüne kısmet oldu.

Sezen Aksu ve Tarkan bu albümde nihayet yıllar sonra bir araya geldi.

"Ceylan"ı dinler dinlemez Yaşar Gaga'yı aradım.

Hem tebrik ettim, hem de bu buluşmanın perde arkasını bay Gaga'dan dinledim.

Biliyorsunuz Yaşar Gaga, 5-6 yıldır DJ kimliğiyle OffPera'da "Alakasız Şarkılar" konseptiyle sahne alıyordu.

Yakından takip ettiğim bu gecelerde canı nasıl isterse, kafasına nasıl eserse öyle çalıyor, hem kendi eğleniyor hem de bizi eğlendiriyordu.

Bu gecelerde Aksu cephesinden sürpriz kayıtları, hiç duymadığımız demoları ve yakında çıkacak yeni şarkıları da ilk kez dinleme şansımız oluyordu.

İşte bu konsepti albüme dönüştürmeye karar vermiş bir süre önce Yaşar. İlk olarak Sezen Aksu'ya açmış konuyu.

Aksu da "bu harika bir proje" deyip heyecanlanınca hemen Emel Müftüoğlu ile bir araya gelmişler.

Biliyorsunuz Müftüoğlu iyi prodüktördür.

Birlikte repertuvar çalışmasına başlamışlar.

GAGA: SEZEN VE TARKAN DUYARLI BİR ŞARKI SÖYLESİN İSTEDİM

Tarkan'la Sezen Aksu'nun bir düet yapmasını Yaşar da uzun zamandır çok istiyormuş. İkisi de duruma sıcak bakınca seçecekleri şarkıyla ilgili fikrini beyan etmiş.

"Sezen ile Tarkan duyarlı bir şarkı söylemeliydi. Sosyal bir mesaj vermeliydi. Bir sabah Sezen Aksu aradı. ' O zaman biz Tarkan'la Ceylan'ı söyleyelim, ne dersin' diye sordu. Ben de bayıldım bu fikre."

Sonrasında hemen stüdyo çalışmaları başlamış.

Tarkan da projeyi duyduğu ilk günden tam destek vermiş Yaşar'a.

8 Haziran'da çıkması planlanan albümde iki versiyonla yer alacak "Ceylan" düeti.

Mustafa Ceceli'nin akustik versiyonuyla Kıvanç K.'nın elektronik versiyonu.

Kıvanç K. ile çalışmayı özellikle istemiş Yaşar. "Yerelden evrensele bir ağıt olsun istiyordum. Kıvanç K. tam da istediğim gibi dünya çapında bir alt yapı çıkardı."

BANA GÖRE "CEYLAN"IN YENİ VERSİYONU...

Ben şarkının Kıvanç K imzalı elektronik versiyonunu ilk dinleyişte biraz yadırgadım. Hala Nükhet Duru'nun sarsıcı yorumu gönlümü dağlarken, şimdi tellere vuran baslar da nereden çıktı, dedim. Ama dinledikçe sevdim bu yeni hali. Bir şarkıda hüznün ve acının farklı yollarla da anlatılabileceğini gördüm.

GAGA: NAZAN ÖNCEL "HANGİ ŞARKIMI İSTERSEN AL" DEDİ, "GAZLA" GELDİ

Albümde Tarkan düetinin yanı sıra Sezen Aksu, solo bir şarkıyla da yer alıyor. Minik serçe, Khaled'in dünya çapında efsaneleşmiş 'Cest La Vie' şarkısını "Şahane Bir Şey Yaşamak" adıyla Türkçeleştirip yorumlamış. Aşkın Nur Yengi'den de 'Hayatı Tesbih Yapmışım' şarkısıyla ters köşe geliyor. Gelelim Nazan Öncel sürprizine. Nazan Öncel yeni albümünde yer alacak bir şarkıyı çıkarıp bu albüme vermiş. "Nazan hanıma gittiğimde daha konuyu tam anlatamadan bana yeni albüm şarkılarını dinletmeye başladı." diyor Gaga "Hangisini istersen al" demiş Öncel. "Gazla"yı seçmiş Yaşar Gaga: "Nazan hanımın emeğini, şarkı üzerinde günlerce çalışmasını unutamam. Şarkının sözleri, her enstrumanla yeniden yazıldı. En mükemmel hale gelene kadar üzerinde çalıştı."

Yaşar Gaga'nın 'Alakasız Şarkılar' albümünde Sezen Aksu, Tarkan, Nazan Öncel, Özkan Uğur, Sertab Erener, Serdar Ortaç,  Serkan Kaya, Göksel, Mustafa Ceceli, Teoman, Soner Sarıkabadayı, Dilber Ay, Kibariye, Aşkın Nur Yengi, Suzan Kardeş, Gonca Vuslateri, Rubato, Onurr ve Halil Koçak gibi Türkiye'nin önemli yorumcuları bir araya geldi. Repertuar ve stüdyo çalışmaları 3,5 senede tamamlanan proje iki ayrı albüm ve toplamda 4 CD'den oluşuyor. Projenin ilki 8 Haziran'da Poll Production etiketiyle müzikseverlerle buluşuyor.
Yaşar Gaga'nın 'Alakasız Şarkılar' albümünde Sezen Aksu, Tarkan, Nazan Öncel, Özkan Uğur, Sertab Erener, Serdar Ortaç,  Serkan Kaya, Göksel, Mustafa Ceceli, Teoman, Soner Sarıkabadayı, Dilber Ay, Kibariye, Aşkın Nur Yengi, Suzan Kardeş, Gonca Vuslateri, Rubato, Onurr ve Halil Koçak gibi Türkiye'nin önemli yorumcuları bir araya geldi. Repertuar ve stüdyo çalışmaları 3,5 senede tamamlanan proje iki ayrı albüm ve toplamda 4 CD'den oluşuyor. Projenin ilki 8 Haziran'da Poll Production etiketiyle müzikseverlerle buluşuyor.

"YAŞASIN HAYAT BUDUR MANİFESTO"

"Ceylan"la aynı gün, Aksu cephesinden bir güzel haber daha geldi.

Hazırlıkları uzun zamandır devam eden "Manifesto" klibi nihayet yayına girdi.

Şehrazat'ın İngilizce bestesinden Aksu'nun Türkçeleştirdiği "Manifesto" aslında ocak ayında çıkan "Biraz Pop Biraz Sezen" albümünün ilk video klibi olacaktı.

Ama klip için hazırlanan animasyonlar yetişmeyince, ilk video klip; o dönem albümde en öne çıkan "İhanetten Geri Kalan" şarkısına çekilmişti.

Daha önce Sezen Aksu'nun çeşitli hallerinin ve Kanlıca'daki yalısının birebir maketlerine yer verdiği "Vay" videosuyla Aksu'nun kadrajına giren genç sanatçı Sinan Tuncay imzalı "Manifesto" her bakımdan çok etkileyici. Aksu'nun hayatının ve kariyerinin en güzel özeti. Her karesinde ayrı bir incelik, zerafet, ince ince tatlı tatlı bütün dünyaya ne de güzel bir ayar var.

Sezen Aksu'nun ilk yıllarından "Gülümse"ye, "Gülümse"den "Manifesyo"ya tüm zamanlarını tek bir video klipte kare kare yaşıyorsunuz. Bir zaman makinasında gibi hissediyorsunuz. Aksu'nun aşka, hayata, insana ve özgürlüklere dair savunduğu her şey var klipte. Ayrıca pek de güzel, pek de fıstık görünüyor klipte Aksu. Bütün bu sebeplerden hem yılın en iyisi hem de bana göre Sezen Aksu'nun en iyi video klibi. Sinan Tuncay’ı tebrik ederken şarkının bestecisi Şehrazat’a da bir selam yollayalım. Uzun zamandır dinlediğim en güzel pop şarkısı. Dilerim “Manifesto”nun İngilizce orjinali de tez zamanda bir dünya starı tarafından yorumlanır. Keza dünya hit’lerinden fazlası var, eksiği yok “Manifesto”nun...

"Alakasız Şarkılar"ın ilk video klibi Serkan Kaya yorumuyla "pop arabesk" Sezen Aksu güzellemesi "Bi Cacık Olmaz"a çekildi. Aslında tam da böyle bir şarkıya ihtiyaç vardı. "Pop arabesk" zaten bir süredir almış yürümüştü. Şimdi Aksu dokunuşuyla bu yaz "Bi Cacık Olmaz" diyeceğiz hep birlikte.
"Alakasız Şarkılar"ın ilk video klibi Serkan Kaya yorumuyla "pop arabesk" Sezen Aksu güzellemesi "Bi Cacık Olmaz"a çekildi. Aslında tam da böyle bir şarkıya ihtiyaç vardı. "Pop arabesk" zaten bir süredir almış yürümüştü. Şimdi Aksu dokunuşuyla bu yaz "Bi Cacık Olmaz" diyeceğiz hep birlikte.

SEZEN AKSU'DAN REMİX ALBÜM GELİYOR

Aksu cephesinden bir müjde daha.

Yaz başında "Biraz Pop Biraz Remixes" albümü geliyor.

Uzun zamandır birçok DJ/ prodüktör harıl harıl bu albüm için hazırlanıyor.

Kıvanç K'dan Armageddon Turk'e Türkiye'nin en iyi DJ'leri, Aksu'nun son albümü için remix'ler hazırlıyor.

Görünen o ki Sezen'le "umduğumuzdan daha iyi geçecek yine bu yaz"...

ETİKETLER