Şili İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında Neruda’nın daha önce iddia edildiği gibi kanserden ölmediğini, Pinochet rejimi tarafından öldürülmüş olabileceği iddiasına yer verildi.

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasında Neruda’nın ölümünde şaibe ihtimalinin oldukça yüksek olduğuna dikkat çekilerek, olayın uzmanlar tarafından halen araştırıldığı belirtildi. Ancak henüz bir sonuca ulaşılabilmiş değil.

İlişkili Haberler

Neruda aşk şiirleriyle büyük bir şöhrete kavuşmuştu. Şairliğinin yanı sıra Neruda sol görüşlü bir politikacı ve aynı zamanda 1970-72 yılları arasında Fransa büyükelçiliği yapmıştı. 

ARKADAŞLARININ ÖLDÜRÜLMESİNDEN ETKİLENDİ

1971'de Nobel edebiyat ödülünü kazanan Neruda, 11 Eylül 1973'te darbeci askerlere teslim olmayarak intihar eden sol görüşlü eski Şili Devlet Başkanı Santiago Allende'nin yakın dostuydu. Neruda, sürgüne gitmeden bir gün önce ambulansla Santa Maria hastanesine kaldırılmış, burada kanser ve diğer rahatsızlıkları nedeniyle tedavi görmüş, 23 Eylül 1973'te hayatını kaybetmişti.

O tarihte 69 yaşında olan Neruda prostat kanserine yakalanmış ve bu darbe sonrası arkadaşları öldürülmüş bu olaylar da onu oldukça sarsmıştı.

21 EKİM 1971: NERUDA'YA NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ'NÜ KAZANDIĞINI FRANSA'NIN İSVEÇ BÜYÜKELÇİSİ BİLDİRİYOR

Resmi kayıtlara Neruda 23 Eylül’de (darbeden yalnızca 12 gün sonra) doğal nedenlerden ölmüştü. Ancak bu ölüm o zaman için bile oldukça şaibeli karşılanmıştı. Ünlü şairin ölümü üzerindeki şüpheler günümüze kadar devam etmiş ve hatta 2013’te naaşı incelenmek üzere mezarından çıkarılmıştı. Şili dışında ABD, İspanya ve İsviçre’de yapılan incelemeler ve testler sonucunda herhangi bir zehirlenme belirtisine rastlanmamış ancak ailesi ve şoförü Manuel Araya bu incelemeleri yetersiz bularak, daha derinlemesine bir araştırma yapılmasını talep etmişti. Bunun üzerine davaya bakan hakim de naaş üzerindeki ilk incelemelerde aranmamış “maddelerin” yeni bir inceleme ile araştırılmasını istemişti.

Neruda’nın ailesi ve şoförü ünlü şairin midesine yapılan iğne ile Pinochet’nin ajanları tarafından öldürüldüğünü iddia ediyor.