Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'ndaki açılışa katılan İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, genel olarak ortaya çıkan bir işi, "bu yapmış" demenin doğru olmadığını belirterek, "Bu işin en ağır yükünü (taşıyan), her şeyiyle emektar, terini akıtan, Şerif (Antepli) bey. Bu sergiyi hazırladığı ve düzenlediği için özellikle sinema ve sanat adına teşekkür borcumuz var. Teşekkürümü ifade etmek istiyorum" dedi.

Şen, sergi fikrinin ünlü sanatçı Ediz Hun'dan çıktığının altını çizerek, "Şerif Bey, Beyoğlu'nda açtığı sinemayla ilgili sergide konuşurken, daha çok fazla malzeme olduğundan bahsedince, Ediz bey, 'birisinin buna sahip çıkıp, onu da bize göstermesi lazım' demişti. Biz de Büyükşehir Belediyesi Kültür birimi olarak bu görevi üstlendik. Hemen ertesi gün Şerif Bey ile buluştuk ve bu güzellik, böyle ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.

Sergiye ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan koleksiyoner Şerif Antepli ise kendi neslinin pulları görerek büyüdüğüne dikkati çekerek, "Ben de çocukluğumdan beri pullara çok meraklıydım. Harçlıklarımla pullar almaya başlamıştım. Bir de bizim evimizde hem pula hem de sinemaya çok merak vardı. Daha sonraki yıllarda, pullarla sinemayı bir arada düşündüm. Üzerinde sinema oyuncusu, yönetmenleri ya da film sahneleri olan dünya pullarını toplamaya 1990'larda başladım" diye konuştu.

ANTEPLİ: "TOPLUMU YÖNLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ"

Antepli, Türkiye'de ilk kişisel pul sergisini kendisinin açtığına vurgu yaparak, son serginin altıncı kişisel sergisi olduğunu kaydetti. Bu sergileri açma nedeninin, sinemaya ve koleksiyona olan merakı olduğuna değinen Antepli, şöyle devam etti:

"Koleksiyon yapmak, insanları kişisel olarak eğitiyor. Kişileri eğitirken, ailesini de eğitiyor. Toplumu ve ülkemizi de eğitmiş oluyor. Türkiye, Avrupa genelinde en az koleksiyon yapan ülke. Bir koleksiyon kulübü kurdum, arkadaşlarımızla beraber 17 senedir 20'nin üzerinde karma sergi açtık. İnsanların objelerini, koleksiyon parçalarını sergileyerek bu toplumu yönlendirmeye çalışıyoruz."

Sergide Ara Güler'in çektiği Elia Kazan, Alfred Hitchcock, Sophia Loren gibi dünya sinemasının ünlülerinin portrelerinin yer aldığına işaret eden Antepli, "Beş yıl evvel Ara Güler'le sohbet ederken, 'Hollywood Yıldızları' kitabındaki resimlerden, 'Bana, bunlardan seçsem verir misin?' dedim. Tabii dedi ve kendi basıp verdi. Üzerlerinde de kendi orijinal imzası var" şeklinde konuştu.

Sergide, Türk ve dünya sinemasının tarihi seyrini yansıtan film afişleri, dergi kapakları ve sayfaları ile kartpostallar, pullar ve fotoğraflar yer alıyor.

Ediz Hun, İzzet Günay, Meral Orhonsay, Göksel Arsoy ve Engin Çağlar gibi Türk sinemasının ünlü isimlerinin ziyaret ettiği sergi, 13 kasım'a kadar açık kalacak.