Belgrad'daki fuar merkezinde 450'den fazla yayınevine ev sahipliği yapacak 60. Uluslararası Kitap Fuarı'nın açılış organizasyonuna, Rus tarihçi Natalija Narocnickaja ve yönetmen Emir Kusturica ile çok sayıda kitapsever katıldı.

 Narocnickaja, açılış töreninde yaptığı konuşmada, kitap okumanın insanlar için son derece önemli bir zenginlik olduğunu belirterek, kitapların insanları bilgelik dünyasına ulaştırdığını ifade etti.

Günümüz dünyasında kitapların yerini dijital ortamların almaya başladığını anımsatan Narocnickaja, "Söylenen ve yazılan kelimelerin sorumluluğu büyüktür. Bu sebeple kelimelerin gücü de büyüktür. Rusya ile Sırbistan kitap okumaya devam eden ülkelerdir. Bizim görevimiz ise birbirimizi anlamamızı sağlamaktır" ifadelerini kullandı.

Yönetmen Kusturica da okur yazar kişilerin gerçeğin ve iyiliğin peşinden gittiklerini belirterek, "Okur yazar kişi demek hep bizden biri olmak ama bir anlamda da var olmamak demektir. Okur yazar kişi okuduğumuz her kitapta karşımıza çıkan gerçektir" diye konuştu.

Rusya'nın onur konuğu olduğu fuara ayrıca, bölge ülkeleri Bosna Hersek, Hırvatistan ve Karadağ'ın yanı sıra, Fransa, İran, Japonya, Beyaz Rusya, İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya, Çin, Brezilya, Hindistan, Azerbaycan ve Romanya'dan çok sayıda yayın evi katılıyor.

Belgrad'daki kitap fuarı, 1 Kasım tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.