Sualtı dünyasının tüm renkleri Haydarpaşa’da buluşuyor…

İstanbul’un en önemli mimari anıtlarından biri olan Haydarpaşa Garı bu kez sualtı dünyasına yolculuk etmek isteyenlere ev sahipliği yapıyor.  15. Marmara Uluslararası Sualtı Görüntüleme Festivali 4-13 Eylül arasında gerçekleşecek.

Haberler - ntv.com.tr 01.09.2015 - 17:50

Sualtı dünyasının tüm renkleri Haydarpaşa’da buluşuyor…

Türk Balıkadamlar Klübü tarafından 4-13 Eylül tarihleri arasında 15.’si düzenlenen Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali bu yıl Türkiye’de sualtı fotoğrafçılığının gelişimi kadar diğer doğa sporlarının da gelişmesinde katkı sağlayan öncü isimlerden Kemal Gökhan Türe’ye ithaf edildi.

Marmara Denizinde yaşanan çevre kirliliğine dikkat çekmek için 22 yıl önce balıkadamlar tarafından deniz dibinde bulunan atıkların toplanmasıyla başlayıp, sonrasında kirliliğe dikkat çeken fotoğraf ve videoların yer aldığı bir yarışmaya dönüşen bu çevre hareketi, 15 yıldır dünyanın en önemli sualtı görüntüleme uzmanlarının takip ettiği bir festivale dönüştü.

Programında yer alan yüze yakın etkinlik ile İstanbul’un kültür sanat yaşamına önemli bir canlılık kazandıracak festivale deniz, çevre, sualtı ve görüntüleme alanlarında önemli projelere imza atan yerli ve yabancı fotoğraf sanatçıları, film ve belgesel yönetmenleri, araştırmacı ve akademisyenler destek vermektedir. On gün sürecek festival kapsamında bu seçkin grubun katılımlarıyla hazırlanan fotoğraf sergileri, söyleşi, seminer, panel ve sosyal sorumluluk projeleri sualtının büyülü dünyasına ışık tutacak.

Yine festival kapsamında düzenlenen uluslararası yarışmada dünyanın çeşitli denizlerinde önceden çekilen eserler yarışırken, Yaşayan Marmara yarışmasında ise Marmara Denizi’nde yapılacak günü birlik dalışlarda çekilen görüntüler yarışacak. Her iki yarışmada jürinin yanı sıra festival facebook sayfasından yapılan halk oylamasıyla yarışmaya katılan tüm eserler arasında en çok etkileşim alan fotoğraf halk jürisi ödülü almış olacak.

Türkiye’nin ilk Sualtı Fotoğrafçıları da Festivalde

Türkiye’nin ilk sualtı fotoğrafçılarından biri olan ve kırk yıl önce aramızdan ayrılan Süha Kapkın, 1960’lı yıllarda sünger avcılarına yönelik yaptığı belgesel fotoğraf çalışmalarından oluşan sergisiyle festivalde genç kuşaklarla buluşurken, Rasim Divanlı ise festivalin Onur konuğu olarak katılıyor.

“Denizlere Dost” Çevre Ödülü bu yıl Serço Eşkiyan ve Gökhan Karakaş’a veriliyor...
Çevreye ve denizlere duyarlı çalışmalar yapan, girişimlerde bulunan ve gündeme getiren kişilerin sarf ettikleri emeği onurlandırmak amacıyla 2013 yılından bu yana verilen “Denizlere Dost” çevre ödülü ise bu yıl Adalar bölgesinde yaptığı bireysel deniz temizliği çalışmalarıyla tanınan çevre gönüllüsü Serço Eşkiyan ile yine yaptığı çevre ve deniz haberleriyle bu alanda yaşanan sorunlara kamuoyunda dikkat çeken önemli çalışmalara imza atan Gökhan Karakaş’a verilecek.

Türk Balıkadamlar Kulübü (TBK) öncülüğünde düzenlenen festivale bu yıl Ana Sponsor olarak Kadıköy Belediyesi, Hunstman Pürsan Chemials, Çimsa ve Enerjisa başta olmak üzere çevreye ve denizlere duyarlı birçok firma, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve gönüllüler destek sağlıyor. Sualtının büyülü dünyasını yansıtan zengin bir içerik sunan festivalin program detaylarına www.marmarafestival.org web sitesinden ulaşılabiliyor.

Sayfa Yükleniyor...