İstanbul Devlet Opera ve Balesi bale sezonunu üç perdelik mitolojik eser "Sylvia" ile açtı.

Konusunu, İtalyan şair Torquato Tasso'nun Yunan mitolojisinden etkilendiği "Aminta" adlı masalsı metninden alan "Sylvia", 19.yüzyılın önemli bestecilerinden Leo Delibes'in eşsiz müziği ve Fransız sanatçı Marc Ribaud'un İzmir Devlet Opera ve Balesi için yaptığı özgün koreografi ile Kadıköy'deki Süreyya Operası'nda sergilendi.

İlk kez 1876'da Paris'te dans edilen, "yazılan en iyi bale müzikleri" arasında gösterilen eserin müziklerini şef Roberto Gianola'nın yönetiminde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası seslendirdi. Mitolojik esintisiyle izleyenlerin hafızalarında iz bırakan eser Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlük Başöğretmeni ve İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı Nüket Sevgen tarafından sahneye konuldu.

"Doğa ve av tanrısı Diana'nın avcılarından, aşka inanmayan inatçı güzel Sylvia'nın, aşk tanrısı Eros'un okuyla yaralanmasının ardından ona aşık olan çoban Aminta ile Artemis tapınağında kavuşmalarına kadar yaşadıkları mücadeleleri" anlatan eser, ayakta alkışlandı.

Sylvia rolünde Deniz Kılınç, Melike Manav, Müge Bayramoğlu, Aminta rolünde Olcay Tunceli, Oliver Spence, Nuri Arkan, Orion rolünde Erhan Güzel, Nuri Arkan, Eros rolünde Deniz Özaydın, Ali Türkan, Batur Büklü, Diana rolünde Ebru Cansız, Ebru Mıhçıoğlu, Julia Hartmann ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları dönüşümlü dans etti.

Eser 27 ve 30 Ekim'de saat 20.00'de, 17 Ekim'de ise saat 16.00'da Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi'nde izlenebilecek.