Tarık Akan'ın adı evinin bulunduğu sokakta yaşatılacak

Bodrum Belediye Meclisi, sanatçı Tarık Akan'ın adının, ilçede evinin bulunduğu sokağa verilmesini kararlaştırdı.

Anadolu Ajansı 05.10.2016 - 16:16 | Son Güncelleme : 05.10.2016 - 16:22

Tarık Akan'ın adı evinin bulunduğu sokakta yaşatılacak

Bodrum Belediyesi'nin ekim ayı olağan meclis toplantısı, Heredot Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantının ilk gündem maddesi, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 16 Eylül'de hayatını kaybeden sanatçı Tarık Akan'ın Akyarlar Mahallesi'ndeki evinin bulunduğu Yalı Sokak'ın adının, "Tarık Akan Sokak" olarak değiştirilmesi oldu.

Meclis üyesi Dursun Göktepe başkanlığındaki toplantıda, Cadde ve Sokak İsimlerini Belirleme Komisyonunun konuya ilişkin raporu görüşülerek oylama yapıldı. Sokağın isminin, oy birliği ile "Tarık Akan" olarak değiştirilmesine karar verildi.

Bodrum'da tatil yapan, Tarık Akan'ın arkadaşlarından sinema ve tiyatro oyuncusu Bülent Kayabaş da belediye meclisinde alınan kararı önemli bulduğunu dile getirdi. Sanatçılar olarak da Akan'ın adını yaşatmak istediklerini vurgulayan Kayabaş, şunları söyledi:

"Bizim de kendimize göre arkadaşları, dostları, sinemaseverler, sanatçılar bazı düşüncelerimiz var. Onun adına her yıl sinema, tiyatro ödülleri verilmesini düşünüyoruz. Türker İnanoğlu bir heykelini yaptıracak. Bu heykel sinema müzesine konulacak. Koca yürekli adama bu yakışır."

Akan'ın evinin yakınındaki bir motelin işletmecisi Aydın Çürük de Tarık Akan'ın çok sevilen biri olduğunu anlatarak, "Kendisi çok iyi bir arkadaştı. Aramızdan ayrılması büyük bir acı. Sokağa onun adının verilmesi isabetli bir karar oldu" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...