Tina Turner: Yıllarca her tür şiddete uğradım

Pop star Tina Turner, yıllarca eski eşi gitarist Ike’nin fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddetine uğradığını açıkladı. Efsanevi şarkıcı, Ike’nin yaşattığı şiddet nedeniyle bir konser öncesi 50 hap içerek intihara kalkıştığını söyledi.

Haberler 17.03.2021 - 08:19

Tina Turner: Yıllarca her tür şiddete uğradım

ABD’li ikonik şarkıcı Tina Turner (81), hayranlarına veda niteliğinde olan ve 60 yıllık kariyerini yansıtan HBO yapımı Tina belgeselinde taciz ve ayrımcılığa karşı mücadelesini anlattı. Şarkıcının çocukluğunda tarlalarda pamuk toplayan ailesiyle yaşadığı yoksulluğu, eski eşi gitarist Ike Turner’ın kendisine yıllarca uyguladığı şiddeti ve dünyanın en iyi kadın rock yıldızı olarak geçirdiği yalnız yıllarını anlattığı belgesel 27 Mart’ta yayımlanacak. Belgeselde, 1980’lerin başında Tina Turner’ı plak şirketinden atan yöneticinin kullandığı ırkçı ve kadın düşmanı hakaretlerle ilgili şok edici bir röportaj da yer alıyor.

Tina Turner ve Adrienne Warren Tina Turner ve Adrienne Warren

Tina Turner belgeselde, kendisini keşfeden, 60’lar ve 70’lerde tanınır hale gelmesini sağlayan eski eşi, gitarist Ike Turner’ın 1978’deki boşanmalarına kadar fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddetine maruz kaldığını söyledi.

"HİÇBİR ZAMAN ATLATAMADIM"

Bugün bile Ike’nin kendisini dövdüğü anları bir lanet gibi zaman zaman hatırladığını ve travmasını hiçbir zaman atlatamadığını belirten Turner, “1962 ile 1978 yılları arasında evli kaldığım Ike’nin uyguladığı şiddet nedeniyle gözlerimin morarması, kemiklerimin kırılması ve psikolojik işkence hayatımın bir parçasıydı. Uğradığım şiddet yüzünden 1968’de bir konserden önce sahne arkasında 50 uyku hapı alarak intihara kalkıştım, son anda kurtarıldım.” Şarkıcı kendisini aldatan, döven, parasız bırakan, arkadaşlarıyla görüşmesine izin vermeyen, hep kontrol altında tutan Ike kâbusuna karşı depresyondan kurtulmak için Budizm’e sığındığını söyledi.

İKİNCİ EŞİ BÖBREĞİNİ VERDİ


Tina Turner, 1978’de Ike ile evliliğini noktalamasının ardından 1984’de albümü Private Dancer’ın piyasaya sürülmesiyle çok büyük bir başarı elde ettiğini hatırlattı. Grammy ödülü kazanan, kapalı gişe turlara çıkan Turner, 1986’da ‘hayatının aşkı’ olarak nitelendirdiği Alman plak yöneticisi Erwin Bach ile ilişkisiyle farklı bir döneme girdiğini söyledi.

Ünlü şarkıcı hayatının en mutlu günlerinin başladığı 2013’te Bach ile evlendikten sadece birkaç hafta sonra felç geçirdi. 2016’da bağırsak kanseri teşhisi konulan Tina Turner, eşi Bach’tan nakledilen böbrekle hayata tutundu. 2018’de oğlu Craig’in intihar etmesiyle yıkılan sanatçı, yaşadıkları ve sağlık sorunlarıyla mücadelesi nedeniyle eşi Bach’ın kendisini ‘savaştan çıkan askere’ benzettiğini belirtti. Siyah, orta yaşlı bir kadın olarak stadyumu dolduran bir seks ve müzik ikonu haline gelmesi için pek çok engeli aştığını belirten Tina Turner, 2008’deki turnesiyle emekli olmasının ardından kariyerine baktığında gurur duyduğunu söyledi.

Obama çiftinden Ramazan programı

Sayfa Yükleniyor...