Tokat'ta "Van Gogh" gizemi

Tokat'ta ele geçirilen tablonun ünlü ressam Van Gogh'un "Yetim Adamlar" serisine ait olup olmadığının belirlenmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan çalışma devam ediyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 12.11.2015 - 09:30

Tokat'ta "Van Gogh" gizemi

Tokat'ta polis ekiplerin düzenlediği operasyonda ele geçirilen yağlı boya tablonun ünlü ressam Vincent Van Gogh'un "Yetim Adamlar" serisine ait olup olmadığının belirlenmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen çalışma devam ediyor. Tablonun Van Gogh'a ait olması halinde kentin turizmine katkı yapması bekleniyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mart ayında iki kişinin tarihi eser satma hazırlığında olduğu bilgisi üzerine polisin yaptığı operasyonda ele geçirilen yağlı boya tablonun Tokat Müzesinde koruma altında bulunduğunu söyledi.

Tablonun ünlü ressam Van Gogh'un "Yetim Adamlar" serisine ait olup olmadığının belirlenmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığınca çalışma yürütüldüğünü bildiren Akyüz, bu konuda henüz bir şey söylenemeyeceğini, buna uzmanların karar vereceğini belirtti.

“ESER VAN GOGH'A AİT OLURSA İLİMİZE YERLİ VE YABANCI TURİSTİN GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Eserin müzede yüksek güvenlikli olarak korunduğuna dikkati çeken Akyüz, "Eser ele geçirildikten sonra müzemize teslim edildi. Bakanlık yetkilileri ilimize gelerek tabloyu inceleyecekler. Eser Vincent Van Gogh'a ait olursa turizm ve ilimizin tanıtımı açısından iyi olacak. Tabloyu görmek için ilimize gelmek isteyecek çok sayıda yerli ve yabancı turist olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

TAKLİT OLMA İHTİMALİ DÜŞÜK

Tokat'ta mart ayında polisin yaptığı operasyonda bir araçta 44x64 santimetre ebatlarında yağlı boya tablo ele geçirmişti. Çerçevesinin ön yüzünde metal plaka üzerinde "Vincent Van Gogh Amsterdam 1882", arka kısmında ise "Vincent Van Gogh 1882 Orphan Man, Standing" ibarelerinin olduğunu gören polis, tabloyu incelenmesi için Gaziosmanpaşa Üniversitesi  Tarihi Bölümüne göndermişti.

Burada yapılan ön incelemede tablonun "tarihi nitelikli eser" niteliği taşıdığı, Van Gogh'un 1882-1883 yıllarında yaptığı "Yetim Adamlar" serisinde bulunan 37 eserden biri olabileceği belirtilmişti. Raporda, tablonun fırça darbeleriyle yapılmış özel bir eser olması nedeniyle taklit edilme ihtimalinin düşük olduğu ifade edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...