NTV

Türk sanatçı Jülide Mardin New York'ta sergi açtı

Anadolu Ajansı

Sanat

Türk çağdaş sanatçı Jülide (Julie) Mardin, ABD'nin New York kentindeki "Bushwick Açık Stüdyolar" sanat festivali kapsamında sergi açtı.

Grammy Ödüllü Türk müzik yapımcısı Arif Mardin'in kızı Jülide Mardin, New York'un yükselen sanat bölgelerinden biri haline gelen Bushwick'te bulunan stüdyosunda "Yeni Eski Çalışmalar, Değiştirilmiş Kataloglar ve Paket Açma" adlı sergi düzenledi.

New York ve İstanbul'da yaşayan Mardin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önce babasını, ardından annesini kaybetmesiyle her zaman taşınmaya mahkum olmasından olumsuz etkilediğini belirtti. Mardin, böylece sergi kataloglarını keserek farklı bir forma dönüştürüp yeni eserler yapmaya başladığını ifade etti.

Sergisindeki eserleriyle, şiddet ve savaş kadar bürokrasiyi de eleştirdiğini ifade eden Mardin, stüdyosunda fotoğraf, kolaj, küçük heykeller ve video yerleştirme sanatını sergiledi.

Jülide Mardin, medyadaki sınırlama, savaş ve şiddet başta olmak üzere tüm dayatmaları yeniden tanımladığını, eserleriyle toplumun şiddet doğası ve oyuncaklar aracılığıyla savaşın metalaştırılmasına karşı çıktığını ifade etti.

ETİKETLER