Sergideki imgelerin yer aldığı orijinal film repliklerinden derlenen barkovizyon gösterisinin sunulduğu açılışta, Türk sinemasının usta oyuncuları bir kez daha anıldı, katılımcılar kısa bir zaman yolculuğuna çıkarıldı.

Grafik sanatçısı Ertan Toy, açılışa gösterilen ilgiden mutlu olduğunu belirterek, sergideki çalışmalar üzerine şunları söyledi:

"Türk Sinemasının İmgelerle Yüz Yılı adlı projede kişisel ve entelektüel birikimimim de önemli bir yer tutan Türk filmlerinin afişlerini modern bir anlayışla yeniden yorumladım. Bu projeyi gerçekleştirmemdeki en büyük amaç, Türk sinemasının 100. yılında hafızalarda yer eden filmlerin emektarlarına saygımı sunmak ve tüm bu ustaların bir kez daha anılmasını sağlamaktır.

Bu sene Türk sineması için oldukça önemli ve başarılı bir yıl oldu. Yönetmenlerimizin uluslararası yarışmalarda kazandığı büyük ödüller de bunun en büyük göstergesi.Türk sinemasının geleceği için oldukça umutlu ve heyecanlıyım. İnanıyorum ki tüm bu birikimin üzerine daha da güzel işler eklenecek, önümüzdeki yıllarda Türk sineması çok daha iyi yerlere gelecektir."

Eşkıya, Propaganda, Neşeli Günler, Turist Ömer, Hababam Sınıfı ve Arabesk gibi birçok unutulmaz film afişi ile ziyaretçileri bir zaman yolculuğuna çıkarmayı amaçladığını kaydeden Toy, tüm sinemaseverleri sergiye davet etti.

Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen Türk sinemasının 100. Yılı kutlama etkinliklerinin ilk ayağı olan sergide yer alan afişler, 20 Aralık 2014- 3 Ocak 2015 tarihlerinde TAK- Tasarım Atölyesi Kadıköy'de (Eski Özen Sineması) sergilenecek.

İstanbul’da yaşayan Ertan Toy, lisansını 2007 yılında grafik tasarım alanında tamamladı. Doktora eğitimine İstanbul’da devam eden Toy, aynı zamanda Medeniyet Üniversitesi'nde akademisyen olarak çalışıyor.