NTV

Türkçe müzikte sonbahar bereketi

Sanat

Sonbahar mevsimiyle birlikte müzik dünyası da hareketlendi. Arka arkaya birçok yeni albüm ve single yayınlandı. Mithat Can Özer'in ilk solo albümü, Soner Arıca'dan Edis'e, Önder Bora'dan Arman'a iddialı single'lar. Buyrunuz, Türkçe müzikte bu aralar öne çıkanlar...

MİTHAT CAN ÖZER’LE ŞİMDİ MEVSİMLERDEN AŞK

Sezen Aksu’nun oğlu olmak, bir yandan hayatın en güzel hediyelerinden biri, diğer yandan da gün gelip onunla aynı mesleği seçecekseniz zor bir sınav olsa gerek. Yakından tanıma ve sohbet etme şansı da bulduğum Mithat Can Özer, bugüne kadar hayatın her alanında annesini hep sevgi ve saygıyla, göğsünde bir madalyon, yakasında şık bir broş gibi taşımayı başardı. Bir yandan da müzisyenliğinden oyunculuğuna yaptığı her işte kendi gibi doğal ve samimi oldu. İlk solo albümü “Aşk Mevsimi” de müzik yolculuğunda iyi hatırlanacak bir başlangıç albümü… Zamanla Mithat Can Özer’in kendi ruhunu daha iyi yansıtacağını, kendi demini bulacağını düşünüyorum.

GENÇ, DELİ VE MASUM ZAMANLARA YOLCULUK

2 Sezen Aksu şarkısıyla birlikte 8 Mithat Can Özer bestesinden oluşan “Aşk Mevsimi” genel olarak çok yalın ve naif bir albüm. Bu şarkılarla hayatın tokadını henüz yemediği, genç , deli ve masum zamanlarına doğru bir yolculuğa çıkıyor insan. Sezen Aksu’nun “Ben Yokum” şarkısında tarif ettiği gibi “kundaklanmamış o ilk ana” götürüyor bu şarkılar bizi. Hayatın ve bütün insani duyguların frenlerine hiç basmadan, soluksuz, deli gibi coşa taşa yollara döküyor.

BUZ GİBİ DENİZE DALIP ÇIKMAK GİBİ

Şarkıların müzikal atmosferi de olabildiğince çıplak ve berrak. Karanlık, insanı boğan basık ve izbe odalar, sokaklar yok bu albümde. En hüzünlü şarkı bile en fazla buz gibi bir denize dalıp çıkma etkisi yaratıyor. Deniz; suyu soğuk da olsa her zaman denizdir sonuçta. Üşürsünüz ama ardından güneşe çıkacağınızı bilirsiniz.

ANNE VE OĞULUN HÜZÜNLÜ KUCAKLAŞMALARI

Albüm anne oğulun coşkulu kucaklaşmasıyla açılıyor. Peş peşe gelen Sezen Aksu imzalı “Ne Yapalım Kader” ve “Ateş Böceği” şarkılarıyla Mithat Can Özer bestesi “Acıya Tanığım” ikilinin ırmaklar gibi taşkın, hayat kadar hüzünlü kucaklaşmasının müzikle çekilmiş fotoğrafı gibi.

ANNESİNİN ACISINI BU KEZ OĞLU DİLLENDİRİYOR

 Bu topraklarda şarkı söyleyen birçok önemli yorumcudan sonra; “daha doğmadan tanık” olduğu annesinin acısını bu kez Mithat Can Özer dillendiriyor. Albümün çıkış şarkısı “Ateş Böceği”nde Aksu bu kez içini oğluna döküyor: “Kalbimi kopardılar kim bilir kaç kez / Hiç hakkım yok şikayete bile bile lades / Belki de acısından beslendim aşkın / Yoksa bir gün bitmez miydi bu edepsiz heves” Mithat Can ise annesini “Sen yine de yan ateş böceği / Şarkını söyle sazını çal…” diyerek teselli ediyor... Bir sonraki şarkı “Acıya Tanığım”da itiraf sırası bu kez Mithat Can’a geliyor. Denizin ortasında çaresiz kaldığında annesinin şefkatle koynuna dokunan eliyle yeniden hayata döndüğünü söylüyor bağıra çağıra. Bu bölümde hayat kurtaran son söz Sezen Aksu’dan geliyor “ Ne yapalım kader / Herkese bir rol biçer / Aşk da olmasa eğer / Yaşayamazdım”

 “YAVAŞ”LA İNCE AYAR

Albümde beni en etkileyen şarkılardan biri de “Yavaş” oldu. Türkçe müzikte derdini bu kadar sade ve vurucu anlatan şarkılara pek sık rastlamıyoruz. “Yavaş”ta şöyle sesleniyor giden sevgiliye Özer: “Başka ellere dokunurken.., Yavaş! Başka tenlere sokulurken.., Yavaş! Başka limanlara yanaşırken.., Yavaş! Değirmenlerle savaşırken.., Yavaş! “

“SINGLE” ATLASI

Artık birçok sanatçı, albüm yerine “single” yayınlamayı tercih ediyor. Böylesi maddi olarak daha ekonomik olurken, etkisi de aynı oranda daha büyük oluyor. Bize de bundan böyle “single”lar için her yazının altına bir “alt başlık” açmak düşüyor.

SONER ARICA’DAN “AŞKIN SANİYESİ”

Soner Arıca son hızla üretmeye devam ediyor. 2016’nın açılışını “Saklı” ile yapan Arıca, yaz ortasında “Bir Yanım Gitti” ile başarısını sürdürmüştü. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan “Aşkın Saniyesi” ise Arıca’nın bu yıl geldiği en zirve nokta oldu. Şarkı emin adımlarla bütün müzik listelerinde üst sıralara yükseldi. Son derece dinamik ve enerji dolu bir aşk şarkısı bu. Son zamanların artık gına getiren “ritmik şarkıların illa atar, gider yapması, ayar vermesi gereklidir” tezini de bir güzel çürütüyor “Aşkın Saniyesi”. Güzel duygularla yazılmış coşkulu bir aşk şarkısının da pekala ilgi görebileceğini kanıtlıyor. Şarkının Gökhan Özdemir imzalı ateşli video klibiyle de Arıca, müzik sektörüne esaslı bir stil ve şıklık dersi veriyor.

EDİS’TEN “DUDAK”

“Benim Ol” ile onu ilk gördüğüm anda “İşte aradığımız yeni pop star” demiştim. Gözlerinden ateş fışkırıyordu. Aşkla şarkı söylediği, müziği tutkuyla istediği her halinden belliydi. Nitekim Edis, kısa sürede herkesin dikkatini çekmeyi, popüler olmayı başardı. “Olmamış mı” ile başarılı çıkışını devam ettirdi. Yazdığı şarkılardan video kliplerine, yorumculuğundan dans performanslarına kadar kendine ait bir stili var en başından beri. Rahat, kendisini kasmıyor, başka biriymiş gibi davranmıyor, filtresiz olduğu gibi yansıyor ekrandan. Üçüncü single’ı “Dudak”la kendi hikayesine bir tuğla daha koymayı başardığını, enerji ve tutku dozunu biraz daha arttırdığını görüyoruz. Daha sert, daha cesur, daha deli bir şarkı “Dudak”... Edis’in aynı tonlarda sahne performanslarını da heyecanla bekliyorum.

ARMAN’DAN “AZAD ET”

Geçtiğimiz günlerde “Azad Et” adlı şarkısını yayınlayan Arman da Edis gibi müzik sektörüne taze kan getiren bir başka genç müzisyen. Elektronik öğelerle süslenmiş yüksek tempolu naif bir aşk şarkısı bu. Soner Arıca gibi atar, gider yapmadan müzikseverleri dansa davet ediyor Arman... Arman da Edis gibi rahat ve sempatik. Şarkının New York’ta çekilen video klibinde Arman’ı en doğal halleriyle izliyoruz. Pop müziğe tazelik ve ferahlık getiren Arman da gelecek vaad eden isimlerden.

ÖNDER BORA’DAN “HER YERDE AŞK”

Ve finali Önder Bora’nın 10 yıl aradan sonra yayınladığı “Her Yerde Aşk” şarkısıyla yapıyoruz. 2006’da yayınladığı “Işık” albümüyle tanımıştım Önder’i. Çok iyi bir albümdü. Önder’in hem şarkılarından, hem de buğulu, nazallı yorumundan etkilenmemek mümkün değildi. Usta müzisyenlerin dokunuşlarıyla daha da güzelleşen albüm, ne yazık ki çeşitli sebeplerden müzik dünyamızda çok sık yaşandığı gibi hak ettiği yeri bulamadı. Önder de bu albümün yayınlanışından kısa bir süre sonra yurt dışına yerleşti. Şimdi yıllar sonra Gürdal Çakır imzalı “Her Yerde Aşk” şarkısıyla geri dönüşü heyecan verici. Timur Alp Atak ve Ayhan Yavaş’ın sade ama etkileyici düzenlemesiyle çok hüzünlü bir şarkı bu. Kayıp sevdaların ardından yürekleri yananların, her yerde aşkın yerle bir olduğunu görüp efkarlananların bu şarkıya kayıtsız kalmayacağını düşünüyorum. Yıllar içinde yakın dostum olan Önder Bora ile yakında bizim de sizlere bir sürprizimiz olabilir.

ETİKETLER