Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali başlıyor

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen "Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali", 18 Nisan'da tiyatroseverlerle buluşacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.04.2019 - 10:50

Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali başlıyor

Bu yıl 12'incisi düzenlenen Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali, 18 Nisan'da 'da başlayacak. 

Ev sahipliğini Konya Devlet Tiyatrosu'nun yaptığı festivalin ilk gününde, Birgül Yeşiloğlu Güler'in yazdığı ve Ezgi Yentürk'ün yönettiği, Adana Devlet Tiyatrosu yapımı, Pembe Panduflu Aşk oyunu, Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi'nde tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.

"TÜRKÇE TİYATRO YAPAN ÜLKELERİ BULUŞTURAN FESTİVAL"

Dünya üzerinde Türkçe tiyatro yapan ülkeleri, Türk dilinin ilk defa remi dil olarak kabul edildiği topraklarla buluşturan festivalde, Türkiye, Bulgaristan, Kazakistan, Balkar Cumhuriyeti, Kosova, Yunanistan, Azerbaycan ve Irak tiyatro toplulukları seçkin eserlerini sergileyecek.

Devlet Tiyatrolarından iki oyunun sahneleneceği festivalde, sekizi yabancı olmak üzere toplam 10 farklı oyun tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.

Festivalde bu yıl, Kazakistan Cumhuriyeti'nden Jibek (Aşk Efsanesi), Bulgaristan Cumhuriyeti'nden Ezop (Tilki İle Üzüm), çocuk oyunu Alaaddin, Kosova'dan Gör Bak Neler Olacak Şimdi, Azerbaycan'dan Hellados, Balkar Cumhuriyeti'nden Doktor Filozofi, Yunanistan'dan Bana Bir Şeyhler Oluyor ve Irak'tan Bohça isimli oyunlar sergilenecek.

Türkiye'den ise Devlet Tiyatroları oyunlarının yer aldığı festivalde, Konya Devlet Tiyatrosu Gus İle Yemek Saati'ni, Adana Devlet Tiyatrosu Pembe Panduflu Aşk'ı tiyatroseverlerle buluşturacak. Festival, 28 Nisan Pazar günü son bulacak.

FESTİVALİN ALKIŞLARI TÜM TİYATRO USTALARINA ADANDI

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Ne büyük bir gurur ki Konya'da Bin Nefes Bin Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali düzenliyoruz. Ortak dil, sanat yoluyla bir kere daha birleştirici, kavrayıcı, besleyici unsur oluyor. Böylece milyonlarca insan aynı dili zenginleştirerek yan yana geliyor, dilin anlam kalesinde buluşuyor" ifadelerini kullandı.

Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü Doğan Doğru da yaşamlarını Türk tiyatrosuna, Türk diline, Türk edebiyatına adamış büyük ustaları saygıyla anarak, şunları kaydetti:

"Yaptıkları katkılarla ölümsüz olmuş ve aramızdan ayrılmış büyük ustalara, başta Muhsin Ertuğrul, Cüneyt Gökçer, Mahir Canova, Salih Canar, Melek Ökte, Nur Subaşı olmak üzere adını anmakla bitiremeyeceğim tüm ustalarıma festivalin tüm alkışlarını adıyorum." 

Sayfa Yükleniyor...