Türkiye’nin ilk caz plağı: Jazz Semai

Türkiye’nin ilk caz plağı, yayınından 38 yıl sonra, plak formunda yeniden piyasaya çıktı. Erol Pekcan, Tuna Ötenel ve Kudret Öztoprak'ın yeni plağının adı, Jazz Semai.

ntv.com.tr 07.11.2016 - 11:39

Türkiye’nin ilk caz plağı: Jazz Semai

Artık sadece sahaflarda ender kopyası bulunabilen bu albüm, sonunda caz literatürümüze kazandırılıyor. Türkiye’de cazın tanınıp sevilmesine büyük katkıda bulunmuş olan üç önemli müzisyene saygı duruşu niteliği taşıyan bu çalışma, o dönemi yaşamış ama az sayıda basılan albümü koleksiyonlarına katamamış cazseverlerin yanı sıra Türkiye’de cazın başladığı yıllara merak duyanları da sevindirecek.

Kaydedildiği dönemde Türkiye standartlarının çok üzerinde bir albüm olarak nitelenen ve anonim Ali’yi Gördüm Ali’yi dışında Tuna Ötenel bestelerinden oluşan ‘Jazz Semai’, 38 yıl öncesinin teknik imkanları sayılmazsa hala günümüzde yayınlanan birçok albümle kolaylıkla boy ölçüşebilecek bir çalışma.

Albümde piyano ve saksofonda Tuna Ötenel, bas gitar ve perküsyonda Kudret Öztoprak ve davulda Erol Pekcan yer alıyor.

Mart 1978’de kayıt ve mix’ini Ümit Eroğlu’nun Ankara’daki stüdyosunda yaptığı orijinal plak,  Nino Varon tarafından Nova Müzik etiketiyle yayınlanmıştı. Yeni basım plak içindeki 4 sayfalık ekte; bu üçlüyle birlikte çalışmış ya da onlardan feyz almış günümüz caz müzisyenleri ile Türkiye’nin önde gelen caz yazarlarının, bu eser ve sahibi üç değerli müzisyenin önemiyle ilgili yazıları yer alıyor. 

‘Jazz Semai‘ albümü 8 kasım itibarıyle ve Rainbow45 Records etiketiyle ve EMI - Universal Müzik Türkiye dağıtımıyla tüm büyük müzik marketlerde, seçkin plak dükkanlarında ve www.rainbow45records.com web sitesinden satışa sunulacak.

Sayfa Yükleniyor...