Suat Kavukluoğlu yazdı
Suat Kavukluoğlu yazdı

İlişkili Haberler

Çocukluğumda yılbaşı ve bayramlar denince aklıma hep onların sesleri, şarkıları geliyor. Anne ve babamın plaklarından duydum seslerini ilk kez. Heyecanla beklerdim onların televizyona çıkmasını. Ben büyümeye çalışırken gazinolar yavaş yavaş siliniyordu tarih sahnesinden, Safiye Ayla son günlerini yaşıyordu.

Zeki Müren, alkışlarla dolu parlak günlerinin ardından kendini Bodrum’daki evine hapsetmişti. Çocukluğumun orta yerinde Behiye Aksoy ve Gönül Yazar müziği bıraktığını açıkladı.

Müzeyyen Senar’ı; Sezen Aksu’lu Tarkan’lı ‘Bir Ömre Bedel’ albümü sayesinde tanıdım ve aşık oldum. Muazzez Abacı, Emel Sayın, Bülent Ersoy ve Neşe Karaböcek’i ise sahnede izleme şansına kavuşmuştum. Onlar assolistlerdi. 30’lu yıllardan ‘90’lı yıllara, sazlı bahçelerden görkemli gazinolara İstanbul’un yedi tepesinden yükseldi sesleri. Işıltılı kostümleri, billur gibi sesleri, renkli ışıklar altında göz kamaştıran suretleriyle yer ettiler hafızalarımıza… Eskiden bayramlar, onlarla daha güzeldi...

Bayramda NTV’de yayınlanacak belgeselimizde müzik tarihimize damga vuran assolistlerin çarpıcı hayat hikayelerini; onlarla ve sanat dünyasından isimlerle yapılan özel röportajlar ve unutulmaz şarkılar eşliğinde anlatmaya çalıştık.

Danışmanlığını Hakan Eren ve Yavuz Hakan Tok’un, kurgusunu Nevzat Saraycıklı’nın yaptığı, Handan Özsoy’la birlikte hazırladığımız altı bölümlük ‘Söz ve Müzik: Assolistler’ belgeselinin ilki cuma günü saat 16.00’da, Zeki Müren’li bölümse 22.15’te ekrana gelecek.