Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali online yapılacak

Uçan Süpürge Vakfı, 23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin corona virüs nedeniyle online yapılacağını duyurdu.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali online yapılacak

Vakıftan yapılan yazılı açıklamada, 7-14 Mayıs'ta düzenlenecek festivalde filmlerin, pandemi koşulları yüzünden online ortamda gösterime gireceği belirtildi. Bu yıl Türkan Şoray'ın başkanlığını üstlendiği festivalde filmlerin 35 kişiden oluşan danışma kurulu tarafından seçildiği bildirilen açıklamada, festivalde son bir yıl içinde kadın yönetmenlerin çektiği filmlerin yer alacağı kaydedildi.

TARİHİNRE İLK KEZ ONLINE

Açıklamada, bu yıl 101 ülkeden kadınlara ulaşılmasının hedeflendiği festivalde Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu'nun (FIBRESCI) tarihinde ilk kez online jürilik yapacağı belirtilerek, festival filmlerine Uçan Süpürge Vakfı'nın internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabileceği duyuruldu.

FESTİVAL EKİBİNİN GÖRÜŞÜ

Festivalin bu dönemde dayanışma için kıymetli olduğuna işaret edilen açıklamada görüşlerine yer verilen festival ekibi şunları kaydetti:

"Festival için bu yıl temanın 'doğa' olmasını planlamıştık ancak pandeminin yarattığı koşullar nedeniyle temayı değiştirerek 'EvdeKaldık' dedik. Kovid-19 salgınının yarattığı karantina koşulları her birimize salgının büyümesini önlemeye ve kendimizle birlikte toplum sağlığını korumaya dair sorumluluk yüklüyor."

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali online yapılacak - 1

"FESTİVAL SİZE GELİYOR"

'EvdeKaldık' derken işlerine gitmek zorunda oldukları için evde kalamayan onca insanın evde kalabileceği ücretli izin koşullarının sağlanması gerektiğinin de altını çiziyoruz. Aynı zamanda evde kalmanın kadınlar için, ev içi iş bölümünde yüklenen sorumlulukların, eşitsizliğin ve şiddetin artmasıyla sonuçlandığını görüyoruz. Zorunlu olarak evde kalmanın ve yine zorunlu olarak evde kalamamanın bütün zorluklarını hep birlikte deneyimlediğimiz bir dönemdeyiz. Böyle dönemler, dayanışmanın yükseltilmesi gereken dönemlerdir. 'EvdeKaldık fakat yalnız değiliz' demek için dayanışma göstermeliyiz. Bu nedenle festival ekibi olarak 'Siz festivale gidermiyorsanız festival size gelir' diyoruz."

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • sinema
  • Sanat
  • Film
  • Festival
  • Türkan Şoray

Sayfa Yükleniyor...