Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi destekleri ile Balkon Film organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek olan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, 14-15-16 Aralık tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek.

Festival, bireyselleşme ve yalnızlaşma çağında her bir senarist ve yönetmenin “dostluk” kavramına getireceği farklı ve özgün bakış açısıyla dostluğu kısa film dilinde yeniden inşa etmeye hazırlanıyor.

Fethi Gemuhluoğlu’nun “dostluk” felsefesinden yola çıkan, direktörlüğünü Faysal Soysal’ın ve genel sanat yönetmenliğini Mehmet Lütfi Şen’in yaptığı Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, “Kısa Metraj Film Yarışması” ana yarışma kategorisinden oluşurken, yarışmada dereceye girecek filmleri seçecek jüriye Antalya, Adana, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası festivalde ödüller kazanan ve sinemasıyla adından çokça söz ettiren bir isim; Yüksel Aksu başkanlık ediyor. Dünyaca ünlü Amerikalı senarist ve yönetmen Najwa Najjar, İranlı yönetmen Kamal Tabrizi, Türk yönetmen Tevfik Başer ve oyuncu Sezin Akbaşoğulları jüride yer alan isimler. 

75 ÜLKEDEN 800 BAŞVURU

“Dünyanın tüm yönetmenlerini kalemiyle dostluk yazmaya, klavyeye dostluk için basmaya, kameranın vizöründen dostluk için bakmaya çağıran festival", Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’ne 800 başvuru gerçekleşti.

Ulusal ve uluslararası platformlarda büyük ilgi gören festivale dünyanın dört bir yanından başvuru geldiğini dile getiren Festival Başkanı Faysal Soysal, Hindistan’dan Filipinlere, İran’dan Amerika’ya, Brezilya’dan Suriye’ye Fransa’dan Cezayir’e, İsveç’ten Gana’ya, Kırgızistan’a kadar 75 farklı ülkeden başvuru geldiğini belirtti.

BİRİNCİYE 40 BİN LİRA ÖDÜL

Festivalde “Kısa Metraj Film Yarışması” ana yarışma kategorisinden oluşurken, yarışmada dereceye girecek filmlerden birinciye 40 bin TL, ikinciye 20 bin TL, üçüncüye 12 bin TL ile bir kısa filme 15 bin TL değerinde Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Ödülü verilecek.