Uluslararası Frankafoni günü kutlanıyor

Uluslararası Frankofoni günü olan 20 Mart tarihi her yıl, sayıları tüm dünyada 274 milyonun üzerinde olan Frankofonlar, yani Fransızca konuşanlarca kutlanıyor.

Haberler - ntv.com.tr 17.03.2015 - 09:27

Uluslararası Frankafoni günü kutlanıyor

Bir milyara yakın bir nüfusu temsil eden 80 ülkeyi bir araya getiren Uluslararası Frankofoni Örgütü rakamlarına göre dünyada en çok konuşulan ilk beş dil arasında yer alan Fransızca 5 kıtada da kullanılıyor. Bu vesileyle Mart ayı boyunca  Fransa’nın yanı sıra birçok ülkede Fransız dili ve Fransızca etrafında buluşan kültürleri temsil eden Frankofoni kimliğine yönelik çok sayıda etkinlik düzenleniyor.

Türkiye’de ise başta Fransızca eğitim veren okullar olmak üzere çeşitli etkinlikler bu vesileyle programlandı. Fransız kültürünün İstanbul’daki en önemli temsilcisi İstanbul Fransız Kültür Merkezi de, Air France Türkiye’nin katkılarıyla, kendi öğrencileri arasında « en sevdiğiniz Fransızca sözcük » konulu bir kısa video yarışması düzenliyor.

Ayrıca Fanfaraï topluluğu yine Fransız Kültür Merkezi işbirliğinde 21 Mart Cumartesi akşamı Babylon’da sahne alacak. Fransa, Fas, Cezayir gibi Frankofon ülkelerden bir araya gelen 12 sanatçıdan oluşan Fanfaraï topluluğu Raï, Chaâbi, Gnawa, Jazz, Afro-cubain, Salsa türlerinin örneklerden oluşturdukları repetuvarları ile çıktıkları her sahnede seyircisine adeta bir karnaval havası yaşatıyor.

Sayfa Yükleniyor...