Yılmaz Güney'in "Umut"u seyirciyle buluşacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, yönetmen Yılmaz Güney'in ilk filmi "Umut"un dijital ortama aktarımının tamamlandığını bildirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.08.2015 - 12:40

Yılmaz Güney'in "Umut"u seyirciyle buluşacak

Bakan Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, Türk sineması konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Çelik, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda belirlediğimiz yeni yol haritalarından biri de sinema tarihimiz oldu. Tarihi ve kültürel değerlerimizin yitip gitmemesi ve gelecek kuşaklara sağlıklı aktarılması için geniş bir perspektifle hareket ettik" ifadesini kullandı.

"BOYNUMUZUN BORCU"

Ulusal film arşivi oluşturmak üzere harekete geçerek, "Filmlerinizi getirin biz saklayalım" çağrısıyla yola çıktıklarını anımsatan Çelik, şimdiye kadar yapılan çalışmalar hakkında şunları aktardı:

"Birçok filmin uygun koşullarda saklanmadığı için yok olduğunu tespit etmiştik. Türk sinema tarihinde iz bırakan, kültürel mirasımızın önemli öğelerinden olan filmleri tekrar kültürel yaşama katmak boynumuzun borcu olmuştu. Geleceğe ışık tutacak filmleri gerekli teknolojiye ve fiziksel şartlara sahip bir arşivde saklayarak bir önceki kuşağın veriminin yok olup gitmesine, bir sonraki kuşakların ise bu zenginliklerden mahrum kalmasına 'dur' demek istedik. Eserlerin uluslararası standartlara uygun biçimde depolanmasını ve korunmasını sağladık."

Bakan Çelik, ayrıca mevcut filmlerin bir veri tabanı dahilinde, elektronik ortamda takibine olanak veren Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) sistemini kurduklarını, Türk sinema tarihine ait çeşitli formatlardaki sinema eserlerinin dijital ortama aktarılması işlemini ve restorasyon çalışmalarını başlattıklarını hatırlattı.

Bu doğrultuda teknik donanım ve altyapının tamamlandığını, bakanlık bünyesinde bir film restorasyon ekibi oluşturduklarını belirten Çelik, arşivde bulunan filmleri dijital ortama aktarma işlemlerine başladıklarını bildirdi.

"GÜNEY'İN 11 FİLMİ İÇİN KOLLARI SIVADIK"

Söz konusu çalışmaların sonuncusunu, unutulmaz isimlerden Yılmaz Güney filmleri için başlattıklarını belirten Bakan Çelik, Güney'in mirasçıları ile yapılan görüşmeler sonucunda 11 filminin 35 milimetre negatif kopyalarının dijital ortama aktarımı için kolları sıvadıklarını belirtti.

Bakan Çelik, şunları kaydetti:

"Dünya çapındaki değerimiz Yılmaz Güney'in filmlerinin dijital ortama aktarılması için çalışmaları başlattık. İlk çalışma tamamlandı, 'Umut' filmi restore edilerek tekrar hayata döndürüldü. 'Aç Kurtlar', 'Ağıt', 'Arkadaş', 'Düşman', 'Duvar', 'Endişe', 'Seyyit Han', 'Sürü', 'Umut', 'Yol' ve 'Zavallılar'dan oluşan bir dizi bu."

"UMUT, VENEDİK FİLM FESTİVALİ'NDE"

Restorasyonu tamamlanan "Umut" filminin, dünyanın en eski ve önemli film festivallerinden birisi olan Venedik Film Festivali'nde gösterileceğini kaydeden Çelik, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Venedik Film Festivali'nde 2012 yılından itibaren özel bir bölüm olarak, restore edilmiş filmlerin gösteriminin yapıldığı 'Venedik Klasikleri' bölümünde dünya prömiyerinin gerçekleştirilmesi için Bakanlığımızca yürütülen görüşmeler olumlu sonuçlandı. Umut, bu yıl 2-12 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 72. Venedik Film Festivali'nde 20 eserle birlikte seyirciyle buluşacak. Şunu hemen belirteyim, Yılmaz Güney'in senaristlik, yönetmenlik, yapımcılık ve başrol olmak üzere çoklu imzasını taşıyan 'Umut', birçok önemli ismi bir araya getirmiştir. Bu sanatçılarımızı burada bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum."

"SİNEMAYA 38,7 MİLYON DOLAR DESTEK VERDİK"

Bakan Ömer Çelik ayrıca, kültürel ve sanatsal etkinlik destekleri ile 2015 yılı Temmuz ayı itibarıyla sinema sektörüne verilen toplam destek tutarına ilişkin şu bilgileri verdi:

"1990-2004 arasında sinema sektörüne destek 5,7 milyon dolar iken 2005-2014 arasında bu rakam 145,7 milyon dolara ulaştı. Sinemamızın 100'üncü yaşını kutladığı geçtiğimiz yıl, desteklerde rekor kırdık, bir önceki yıla göre iki katına çıkardık, sinema sektörüne tam 38,7 milyon lira destek verdik.

Bu yıl gerçekleştirilen Sinema Destekleme Kurulu toplantıları sonucunda, uzun metraj, kısa film, animasyon, belgesel ile senaryo diyalog ve araştırma geliştirme türlerinde toplam 258 projenin 27 milyon lirayla desteklenmesi kararlaştırılmıştı. Kültürel ve sanatsal etkinlik destekleri ile 2015 yılı temmuz ayı itibarıyla toplam destek tutarı 40,4 milyon lira. Yani şu anda sinemaya verdiğimiz destek geçen yılı aşmış durumda. Görünen o ki, bu yılki destek miktarı da geçen yılı katlayacak. Sinema sektörünün daha iyi noktalara gelmesi için desteklerimizi sürdüreceğiz."

Sayfa Yükleniyor...