Sivrialan köyünde düzenlenen anma programıyla başlayan 24’üncü Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali’ne Sivas Valisi Davut Gül, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Aşık Veysel’in torunu Gündüz Şatıroğlu ve vatandaşlar katıldı.

Vali Gül ve beraberindekiler, ilk olarak Aşık Veysel’in köydeki mezarını ziyaret ederek dua etti. Daha sonra protokol üyeleri Aşık Veysel’in müzeye çevrilen evini ziyaret etti.

"AŞIK VEYSEL’E KULAK VERELİM"

Aşık Veysel’in torunu Gündüz Şatıroğlu da, "Hepimiz beş duyu ile bakıyoruz, anlıyoruz yaşamı. Dedemi farklı kılan da bu beş duyunun ötesinde algılayabilmesiydi sanırım. Sadece algılayabilmesi değil, bize ustaca yansıtabilmesi. Sazı ile sözü ile dünden bugüne kalmayı zaten böyle başarmıştı. Beslendiği kültürü, yaşadığı toprakları, bizi yani Anadolu insanını beş duyunun ötesinde bize anlatmıştı ve miras bırakmıştı. Bugün bize düşen görev onun bu farkındalığı ile, onun bu birleştirici dili ile onun kardeşliğe çağrısıyla bizim de aynı pencereden bakabilmemiz ve onun sesine kulak verebilmemiz. Ben hem Aşık Veysel’in torunu olarak hem de Aşık Veysel Kültür Derneği Başkanı olarak ve en önemlisi bu kültürde yetişmiş bir birey olarak Aşık Veysel’e daha çok kulak verelim. Bir olalım, birlikte olalım, kardeş olalım ve bu topraklarda hep birlikte yaşamayı kendimize ilke edinelim" şeklinde konuştu.