Türk Kadınları Kültür Derneği (TÜRKKAD) İstanbul Şubesi'nce düzenlenen Ustam ve Ben sergisinin açılışı, Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde gerçekleştirildi. TÜRKKAD İstanbul Şubesi Başkanı Cemalnur Sargut, açılışta yaptığı konuşmada, serginin gelirinin TÜRKKAD Eğitim Bursları Fonu'na aktarılacağını söyledi.

ÖĞRENCİLERİN YARARINA SATILIYOR

Sergide, özenle seçilmiş çok güzel eserlerin yer aldığını vurgulayan Sargut, "Hoca ve öğrencisi olmak üzere bu iki büyük sanatçının bütün bu eserleri, öğrencilerin yararına satılıyor. Şu anda 130 üniversite öğrencisi var. Buradan aktarılan paralarla onlara yardımcı olacağız" dedi.

"GÜZEL AHLAKI TANITACAK İNSANLAR"


Sargut, sanatın insanlar üzerindeki etkisine dikkati çekerek, "Öğrencilerin aralarında doktorluk, psikoloji, sosyoloji, mühendislik ve benzeri alanlarda okuyanlar var. Bu çocuklar kendi mesleklerinde ahlaklı olmayı öğrenip öğretecek ve yakın zamanda bütün Türkiye'ye, dolayısıyla dünyaya güzel ahlakı tanıtacak insanlar. Bu bakımdan bugün satılan ve satılacak eserler o çocuklara büyük katkı sağlayacak" diye konuştu.

SON İKİ YILKİ ESERLERİ

İranlı sanatçı Soleimanpour da öğrencilerin bursu için yapılan böyle bir sergide yer almaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi. Öğrenmenin önemine değinen Soleimanpour, öğrencisi Lütfiye Batum'a destek olduğu sergide, son iki yıldır ürettiği eserlerin yer aldığını kaydetti.

65 BİN LİRADAN SATILDI

Sergide 80'den fazla eseri bulunan Batum ise çok heyecanlı olduğunu belirterek, "Benim hayat amacım, geleceğimiz olan çocuklara yardım etmek, onların okumasına vesile olmak. Daha önce 2012'de de benzer bir sergi yapmıştık ve 50 eser bağışlamıştım. Çocuk ve insan sevgisi beni bunu yapmaya teşvik ediyor ve çok zevk alarak yapıyorum. Ne kadar çok çocuk okutursak o kadar mutlu olacağız" ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 110 eserin yer aldığı sergide, Soleimanpour'un Kenan Rifai'yi resmettiği portresi açık artırma usulüyle 65 bin liradan satıldı.

25 OCAK'A KADAR GEZİLEBİLECEK

Neredeyse tamamı pastel boya çalışmalardan oluşan sergideki diğer eserler de değişen fiyatlardan alıcı buldu. Sergi, 25 Ocak'a kadar gezilebilecek.