Uzunköprü için UNESCO başvurusu yapıldı

Uzunköprü Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne UNESCO Geçici Kültür Mirası listesinde olan tarihi taş köprünün kesin listeye alınması için başvuru yapıldığı bildirildi.

İHA 11.03.2017 - 10:00

Uzunköprü için UNESCO başvurusu yapıldı

Edirne'deki Uzunköprü Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne UNESCO Geçici Kültür Mirası listesinde olan tarihi taş köprünün kesin listeye alınması için başvuru yapıldı.

Yazılı başvuruda UNESCO Dünya Mirası listesine girebilmek için başvuru dosyası ve alan yönetimi planı hazırlama isteği dile getirildiği ve 2016 yılında yapılan yasal bir değişiklik ile bu konuda yetkinin Bakanlığa verildiği hatırlatıldı. Bu nedenle alan yönetim planı hazırlanması konusundaki başvurunun Bakanlığa yapıldığı açıklandı.

Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, sürecin çok zor ve meşakkatli bir süreç olduğunu, öncelikle köprünün restorasyonunun tamamlanması gerektiğini, Trakya Üniversitesi ile çalışacaklarını, işin uzman ve bilim insanları ile birlikte yola çıktıklarını ilk adımların atılmasında belediyelerine yardımcı olan Namık Kemal Döleneken ve Yaşagül Ekinci’ye teşekkür ettiklerini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...