V. Zeka ve Yetenek Kongresi Ankara’da yapılıyor

Türkiye Zeka Vakfı ve ODTÜ Eğitim Fakültesi işbirliği ile gerçekleştirilecek olan V. Zeka ve Yetenek Kongresi 4-5 Kasım tarihlerinde, Ankara’da, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde toplanıyor. Biletler günler öncesinde tükeniyor!

05.10.2017 - 14:50 | Son Güncelleme : 06.10.2017 - 15:54

V. Zeka ve Yetenek Kongresi Ankara’da yapılıyor

Türkiye’nin dört bir yanından gelen, ağırlıklı olarak öğretmen, ebeveyn ve eğitimci adayı öğrencilerin izleyici olduğu Kongre’ye bu yıl da ilgi büyük. Kongre, yurt içi ve dışından eğitim model ve uygulamaların sunulduğu atölyeleri ve konuşmacılarıyla ülkemiz eğitim dünyasına farklı bir deneyim sunuyor.  

AKADEMİSYENLERDEN ÖĞRENCİLERE ZENGİN KATILIMCI PROFİLİ

Turkcell ve Uğur Okulları ana sponsorluğunda yapılan Kongre; zekâ ve yetenek konularında kuramsal ve deneysel çalışmalar yürüten akademisyenlerden alanda uygulama yapan eğitimcilere, zekâsını ve yeteneğini kendi çalışma alanında gösteren toplumca tanınmış kişilerden profesyonel hayata henüz adım atmamış öğrencilere çeşitli ve zengin bir katılımcı profilinin düşüncelerini ve deneyimlerini içeriyor. 

KONGREDE HANGİ BAŞLIKLAR OLACAK?

Eğitim alanının tüm aktörlerini yakından ilgilendiren ve güncelliğini her dönem koruyan; sosyal iletişimin zekâ ve yetenekle ilişkisi, beynin yapısı, üstün zekâlı çocukların eğitiminde izlenmesi gereken yollar ve karşılaşılabilecek sorunlar, bu kapsamda ailelere düşen görevler, zekâ kavramının yeniden düşünülmesi, zekâ testleri tartışması ve daha pek çok soru/öneri bu yıl da kongrenin meşgul olduğu başlıklardan olacaktır.

Açış konuşmalarını; ulusal ve uluslararası alanda zekâ oyunlarıyla tanınan Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, ODTÜ Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Özgül Yılmaz Tüzün, Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu yapacak.  

FARKLI SUNUMLAR

Anadolu Üniversitesi Özel Yeteneklilerin Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Sak “5N1K ile Türkiye’nin İlk Yerli Zekâ Ölçeği ASİS’’ Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Şeref Oğuz “100 Yıl Sonraki Dünya” Şermin Yaşar (Oyuncu Anne) “Çocuklar İçin Zengin Evler ” Dokuz Eylül Üniversitesi Özel Yetenekliler Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Yürümezoğlu “Çocuklarla Bilimsel Merakın Oluşumu ve Yeteneklerin Doğuşuna Tanıklık” başlıklı sunumlarıyla kongrede yer alacak.

Ayrıca; davranış bilimleri uzmanı Mehmet Auf “Başarının Olmayan Formülü” motivasyon konuşmacısı Serdar Kılıç “Doğadaki Çocuk” TED Ankara Koleji Genel Müdürü Sevinç Atabay “Öğrenme Çevikliği Nedir?” konuşma başlıklarıyla kongrede yer alacak.  ODTÜ Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nebi Sümer “Yeteneğin Keşifle Buluşmasında Güvenli Aile ve Okul İkliminin Rolü” konuşma başlığıyla dinleyicilere seslenirken beyin alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Sinan Canan “Örüntü Zekâsı” sunumuyla katılımcılara seslenecek.   

te yandan; TV Programcısı Başak Temel’in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek “Zeka Gerçek Hayatta Ne İşe Yarar?” başlıklı panelde radyocu Jozi Zalma (Geveze), ODTÜ Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet İnam, TZV Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Ataman ve Hürriyet Gazetesi Eğitim Editörü Nuran Çakmakçı deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.   

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

 Atölye çalışmaları bu yıl da ilgi çekici… Panellere ve uzmanların sunumlarına paralel olarak sınırlı sayıda kontenjanla gerçekleştirilen 9 atölye çalışması olacak.

Katılımcıların etkileşimli bir ortamda uygulama ve öğrenme olanağına sahip olacağı atölye çalışmaları şöyle: Prof. Dr. Belma Tuğrul “Üçü Bir Arada”, Dr. Tülay Üstündağ “Çellodan Ansiklopediye, Şapka Evinden Çocuklara”, Yrd. Doç. Dr. Özlen Demircan “ STEM’li Etkinlikler”, Yrd. Doç. Dr. Serap Sevimli Çelik “Yakınsak Düşünmeye Iraksak Yaklaşımlar”, Dr. Gökçen Özbek “Kendini Dönüştürebilen Zihinler için: Drama”, Prof. Dr. Gaye Teksöz “Öyküler Bizi Söyler”, Prof. Dr. Kemal Yürümezoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Burak Karabey’in birlikte yürüteceği “Zihni Sinir Bilim ve Matematik Ortamı Projesi: Yenilikçi Bilim-Matematik Deneyleri” ve Uğur Okulları’nın düzenleyeceği "erkenSTEM Eğitimi Atölyesi”.

Sayfa Yükleniyor...