Türk Kanada Derneği ve Simon Fraser Üniversitesi tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenecek olan, Vancouver Türk Filmleri Festivali 2-4 Kasım 2018 tarihleri arasında, Vancouver'ın en popüler ve tarihi mahallelerinden Gastown'da 340 koltuklu Woodwards sahnesinde gerçekleşecek.

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da festivalin amacı, her tür etnik kültürden insanın yaşadığı Vancouver şehrinde, Türk sinemasını ve Türk kültürünü tanıtmak ve ülkenin toplumsal sorunlarına çağdaş sinema üzerinden dikkat çekmek.

2 Kasım tarihinde gerçekleşecek olan festivalin açılış gecesinde, bu yıl Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Büyük Jüri Özel Ödülü’nü kazanan, Tolga Karaçelik’in yazıp yönettiği "Kelebekler" filmi gösterilecek.

"BURASI KUZEY HOLLYWOOD"

Demet Evgar'ın başrolde oynadığı Sofra Sırları 'Serial Cook' adı ile 3 Kasım'da gösterilecek...
Demet Evgar'ın başrolde oynadığı Sofra Sırları 'Serial Cook' adı ile 3 Kasım'da gösterilecek...

Festival Direktörü Eylem Sönmez, bu filmi açılış filmi olarak seçme nedenlerini şöyle açıklıyor; "Kelebekler, çok kısa sürede, çok düşük bütçeyle çekilen bir film. Buna rağmen dünyanın en seçkin festivallerinden biri olan Sundance ödülünü aldı. Uluslararası başarıya sahip olan bu filmi açılış gecesinde Kanadalı izleyicilerle buluşturmaktan onur duyuyoruz."

Kuzey Hollywood olarak da adlandırılan Vancouver şehri, Kanada'da film sektörünün nabzının attığı şehir olarak biliniyor. Misafirlere Türk yemeklerinin sunulacağı ve Türk şarabı Suvla'nın ikram edileceği, açılış gecesine film sektöründen birçok önemli ismin, milletvekillerinin ve basın mensuplarının katılması bekleniyor.

Festivalin bu yılki yeniliği ise, genç yönetmenlerin işlerini tanıtabilmek adına açılan kısa filmler kuşağı. 300'den fazla filmin başvurusu sonrasında, seçilen 10 film hem bu festivalde, hem de Seattle Türk Filmleri Festivali'nde sergilenecek.

AÇILIŞ FİLMİ: KELEBEKLER