Venedik Film Festivali'ne Türk sineması damgası

"Tepenin Ardı" adlı filmle ulusal ve uluslararası birçok festivalde ödül alan yönetmen Emin Alper'in son filmi "Abluka" 72. Venedik Film Festivali'nde büyük ödül olan Altın Aslan için yarışacak filmlerden biri oldu.

ntv.com.tr 29.07.2015 - 17:30

Venedik Film Festivali'ne Türk sineması damgası

2-12 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 72. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülü için yarışacak filmler açıklandı. Nuri Bilge Ceylan’ın da jürisinde yer aldığı ana yarışmada, yıllar sonra ilk kez Türkiye’den de bir film var: ‘Tepenin Ardı’ adlı filmle adından çokca söz ettiren yönetmen Emin Alper’in yeni filmi ’Abluka’.

Yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesi anlatan ‘Abluka’nın başrolünde Mehmet Özgür ve Berkay Ateş yer alırken, onlara yardımcı rollerde Tülin Özen, Müfit Kayacan ve Ozan Akbaba eşlik ediyor.

FİLMİN KONUSU

‘Abluka’nın konusu şöyle: 20 yıl hapis yattıktan sonra, Kadir şartlı tahliye olur. İstanbul büyük bir siyasal karmaşa içindedir, polis ise failleri yakalamak için önlemlerini her geçen gün arttırmaktadır. Emniyette yüksek bir mevkide olan Hamza, şartlı tahliye karşılığında Kadir’e bir iş bulmasında yardımcı olur. Kadir bir çöp toplayıcısı gibi çalışarak gecekondu mahallelerinde muhbirlik yapmaya başlar. Çöplerde bomba yapım malzemeleri olup olmadığını araştırmakta, buna göre istihbarat bilgisi üretmektedir. Kadir, kardeşi Ahmet’i çalıştığı mahallelerden birinde bulur. Ahmet ise belediyede sokak köpeklerinin itlafından sorumlu birimde çalışmaktadır. Ahmet, Kadir’in yakın bir abi-kardeş ilişkisi kurmak için çabalarını karşılıksız bırakır. Ahmet’in mesafeli tutumu, Kadir’i çeşitli komplo teorileri üretmeye yöneltir...

Dünya prömiyerini Venedik’te yapacak ‘Abluka’nın Türkiye’de sonbaharda vizyona girmesi planlanıyor. Kültür Bakanlığı, Eurimages, CNC (Fransa), Doha Film Institute (Katar), Visons Sud Est (İsviçre) tarafından desteklenen ‘Abluka’, Liman Film’in yapımcığılığında Paprika Films (Fransa) ve Insgnia’nın (Türkiye) ortak yapımcılığında çekildi.

GENÇ YÖNETMEN İLK FİLMİYLE VENEDİK'TE

Genç yönetmen Senem Tüzen'in ilk uzun metrajlı filmi "Ana Yurdu" ise, "Eleştirmenler Haftası" kapsamında dünya prömiyerini yapacak.

Tüzen, bu kategorinin jüri başkanlığını İtalyan Yönetmen Saverio Costanzo'nun yapacağı "Geleceğin Aslanı" ödülü için mücadele edecek. Söz konusu ödül, gelecek vaat eden genç yönetmenlere veriliyor. Filmin başrolünde Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş bulunuyor.

YILMAZ GÜNEY'İN FİLMİ DE FESTİVALDE

Bu yıl da, çoğu restore edilmiş, dünya sinemasına damga vurmuş klasikler de gösterilecek. "Venedik Klasikleri" adı altında, 18'i restorasyondan geçirilmiş 20 eser arasında, Türkiye'den bir filme de yer verildi. Bu etkinlikte, 1984 yılında Paris'te yaşama veda etmiş olan Yılmaz Güney'in "Umut" adlı filmi sinemaseverlerle buluşturulacak.

Senaristliğini, yönetmenliğini, yapımcılığını ve başrol oyunculuğunu Yılmaz Güney'in yaptığı filmin oyuncu kadrosunda, Tuncel Kurtiz, Osman Alyanak ve Enver Dönmez de yer alıyor.

Film, atının araba çarpması sonucu ölmesi ve geçimini bu ata bağlamış olan meçhul bir definenin peşinden koşan faytoncunun öyküsü anlatıyor.

ORHAN PAMUK DA FESTİVALDE

Bu arada, İngiliz yönetmen Grant Gee'nin Orhan Pamuk'un 2012'de açtığı Masumiyet Müzesi'nden yola çıkarak beyaz perdeye aktardığı;Hatıraların Masumiyeti (The Innocence of Memories) de "Venedik Günleri" kapsamında özel bir gösterimle izleyiciye sunulacak. Orhan Pamuk, daha önce yaptığı bir açıklamada, bu gösterime katılacağını söylemişti.

BÜYÜK ÖDÜLE ADAY FİLMLER

Açılışını, Baltasar Kormakur'un "Everest", kapanışını ise Guan Hu'nun "Lao Pao Er (Mr Six)" filmleriyle yapacak olan 72. Venedik Film Festivali'ne aday gösterilen 21 film ve yönetmenleri ise şöyle:

Emin Alper; "Abluka"
Laurie Anderson; "Heart of a Dog"
Marco Bellocchio; "Sangue del mio Sangue"
Sue Brooks – "Looking for Grace"
Drake Doremus; "Equals"
Atom Egoyan; "Remember"
Cary Fukunaga; "Beasts of No Nation"
Giuseppe M. Gaudino; "Per amor vostro"
Xavier Giannoli; "Marguerite"
Amos Gitai; "Rabin, the last day"
Luca Guadagnino; "A bigger splash"
Oliver Hermanus; "The endless river"
Tom Hooper; "The Danish Girl"
Charlie Kaufman e Duke Johnson; "Anomalisa"
Piero Messina; "L'Attesa"
Jerzy Skolimowski; "11 Minut (11 minutes)"
Aleksandr Sokurov; "Francofonia"
Pablo Trapero; "El Clan"
Lorenzo Vigas; "Desde All…"
Kristian Vincent; "L'Hermine"
Zhao Liang; "Behemoth"

EMİN ALPER KİMDİR?

1974 yılında Konya’da doğan Emin Alper, Boğaziçi Üniversitesi’nde iktisat ve tarih eğitimi aldıktan sonra, yine Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde Modern Türkiye Tarihi üzerine doktora derecesini aldı. Rıfat (2006) ve  Mektup (2005) adlı kısa filmleriyle tanınan Emin Alper, ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı ile  Berlin Film Festivali'nde Caligari Film Ödülü, Asya Pasifik Film Ödülleri'nde ve İstanbul Film Festivali'nde  En İyi Film olmak üzere 2012 yılında ulusal ve uluslararası alanda 16 ödül aldı.  İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde dersler veren Emin Alper'in sinema ve siyaset üzerine yazıları Tarih ve Toplum, Birikim, Mesele, Altyazı ve Görüntü gibi çeşitli dergilerde yayımlanmıştır.

Filmografi
2015 Abluka
2012 Tepenin Ardı
2006 Rıfat
2005 Mektup

Sayfa Yükleniyor...