Ünlü yazar Yaşar Kemal yoğun bakımda

Ünlü yazar Yaşar Kemal, rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Yoğun bakıma alınan Kemal'in tedavisi sürüyor.

15.01.2015 - 01:08

Ünlü yazar Yaşar Kemal yoğun bakımda

Edebiyatın usta kaleminden kötü haber...

Solunum güçlüğü ve kalp ritmi bozukluğu yaşadığı öğrenilen yazar Yaşar Kemal, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. 92 yaşındaki Kemal, yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. 

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Mehmet Akif Karan, ünlü yazarın sağlık durumu ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Durumunun ciddi olduğunun altını çizen Karan, şunları ifade etti: 

"Akciğer enfeskiyon ve kalp ritim bozukluğu sebebiyle tadavi altına alındı. Solunum makinesine bağlı tedavisi sürüyor. Öğleden sonra tedavi altına aldık. 5 gündür başka bir hastanenin yoğun bakımında tedavi altındaymış. Bugün gene durumu daha kötüleştiği için yoğum bakım ünitesinde tedavi altına aldık burada. Bilinç kapalı olduğu için solunum cihazına bağlı şu an. Hayati tehlikesi olan bir durum. Fakat dileğimiz tedaviye olumlu cevap vermesi. Zaman uzadıkça olumlu cevap alınması güçleşiyor. Dileğimiz kısa sürede olumlu cevap alabilmek. Yaşının ilerlemiş olmasından hastalıklara karşı vücudun dirençsizliği söz konusu olabilir. Ama önemli olan doğru tedavilerin yapılması. Doğruları yapıp olumlu düşünmeliyiz." 

BAŞBAKAN'DAN TELEFON

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yoğun bakımda tedavisi devam eden usta yazar Yaşar Kemal'in eşini arayarak, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan, Yaşar Kemal'in eşi Ayşe Semiha Baban'ı arayarak yazarın sağlık durumu hakkında bilgi aldı, geçmiş olsun dileklerini iletti.
Başbakan Davutoğlu'nun ilgililere de Kemal'in sağlığı için gereken her şeyin yapılması talimatını verdi. 

SAĞLIK BAKANI ZİYARETE GİTTİ

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da hastaneye giderek ünlü yazarı ziyaret etti. Hastane çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Müezzinoğlu, "Şuuru biraz açık ama uyutuluyor. Son dönemde zaten belirli hastalıkları dolayısıyla tedavi görüyordu. Umarım tedaviye olumlu cevap verecektir" diye konuştu. 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ile CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da hastaneye Yaşar Kemal'i ziyaret etmeye gitti.

YAŞAR KEMAL KİMDİR?

Yaşar Kemal, 1923 yılında Osmaniye'de dünyaya geldi.  1952 yılında basılan "Sarı Sıcak" isimli öykü kitabıyla edebiyat dünyasına adım attı.

PEN Yazarlar Derneği üyesi olan Yaşar Kemal, dünya çapında ses getiren eserlere imza attı.

İnce Memed, Teneke, Yer Demir Gök Bakır, Yılanı Öldürseler, Kuşlar da Gitti, Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana ve Karıncanın Su İçtiği gibi çok sayıda roman yazdı. 

İnce Memed romanı, 40 dile çevirilirken, kitapları yurtdışında 140'tan fazla baskı yaptı.

Yaşar Kemal, yurt ve dünya çapında pek çok ödüle de layık görüldü.

Sayfa Yükleniyor...