"Yeniden yeni yine" Nilüfer

Nilüfer, 2016'nın son günlerinde unutulmaz bir albümle karşımızda. Sanatçının sevdiği şarkıları yorumladığı "Yeniden Yeni Yine" albümünü Suat Kavukluoğlu değerlendirdi.

Haberler 24.12.2016 - 11:42 | Son Güncelleme : 24.12.2016 - 11:43

"Yeniden yeni yine" Nilüfer

Dünyaya çok özel bir hediyeyle; eşine az rastlanır bir ses rengi ve tınısıyla gelmiş olan, o ses rengini tutkulu ve güçlü yorumuyla zirvelere kanatlandıran Nilüfer'in her yaptığı benim için her zaman heyecan verici olmuştur. Son albümü, adı gibi "Yeniden Yeni Yine" büyük bir coşku yarattı kalbimde.

"KENDİ CENNETİM"DEN "YENİDEN YENİ YİNE"YE

Sanatçı son olarak 2015'in yaz başında "Kendi Cennetim" albümünü yayınlamış, o albümden kısa bir süre sonra da bir daha yeni şarkılardan oluşan bir albüm yapmayacağını açıklamıştı. Elbette bu kararı almasında bu albüme yeterli ilginin gösterilmemesinin de payı vardı. Bu albüm Nilüfer'in birikimine, müzikal yolculuğuna çok yakışan şarkılardan oluşmasına rağmen müzik sektörünün günü birlik, gelir geçer işlere daha çok prim verdiği bir dönemde yayınlandığı için hak ettiği değeri göremedi. Nilüfer'in kariyerine yakından şahit olmuş biri olarak elbette bu "geçici" halin Nilüfer'i yıldırmayacağına, onu daha da kamçılayıp güçlendireceğine adım gibi emindim. Nitekim, kısa bir süre sonra Nilüfer cephesinden beklenen "müjdeli haber" de gecikmedi. Sanatçı, Volga Tamöz'le bir araya gelip Türk pop müziği tarihinde kendisinin söylemeyi çok arzu ettiği şarkıları yeniden yorumlayacağı bir proje albüm için düğmeye basmıştı.

EFSANE ŞARKILAR BU KEZ NİLÜFER YORUMUYLA

Daha önce Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Ayten Alpman, Aşkın Nur Yengi, Sertab Erener, Levent Yüksel, Bendeniz ve Metin Özülkü tarafından yorumlanan, her biri döneminde büyük hit olmuş
12 şarkıdan oluşan, "Yeniden Yeni Yine" adı verilen bu albüm, nihayet geçtiğimiz günlerde müzikseverlerle buluştu. Albüm her bakımdan zor geçen 2016'nın son günlerine hediye gibi geldi. Umuda ve yaşam enerjisine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde Nilüfer, bu şarkılarla hepimize adeta şifa veriyor, kalbimizi ısıtıyor.

SANKİ BU ŞARKILARI İLK KEZ NİLÜFER SÖYLEMİŞ GİBİ

Albümü dinlemek üzere Nilüfer'le evinde bir araya geldiğimizde kendisine de söylemiştim. Sanki bu şarkılar ona özel yazılmış, Nilüfer bu albümü 1992'de yayınlanan "Yine Yeni Yeniden" albümünden hemen sonra, bu albümün bir devamı niteliğinde kaydetmiş, sonrasında albüm bir şekilde ortalardan kaybolmuş, yıllar sonra tozlu raflar arasında bulunup piyasaya sürülmüş gibi hissediyorsunuz.
O yılların müzikalitesi, heyecanı ve duygusuyla kaydedilmiş, yeni çağa uygun modernize edilmiş bir albümle karşı karşıyayız. Yıllardır başka başka seslerden, üstelik her biri çok karakteristik yorumculardan dinlemeye alıştığımız bu şarkıları Nilüfer ustalıkla kendine ait kılmayı başarmış. Bunu da ancak büyük yorumcular başarabilir. Bu albümün bu kadar özel olmasında şüphesiz albümün müzik direktörlüğünü üstlenen Volga Tamöz'ün de büyük payı var. Biz kendisini daha çok günümüzün "piyasa" koşullarına uygun üretimleriyle tanıyoruz ama bu albüm Tamöz'ün derin müzik bilgisini, Türkçe müziğin en önemli yıllarına hakimiyetini de ortaya koyması açısından çok önemli. Her bir şarkının ruhuna incelikli yaklaşımı için kendisine teşekkür ediyorum.

Nilüfer, "Yeniden Yeni Yine" albümünün ilk konserini 31 Aralık Cumartesi akşamı NTV'de verecek. Bu albümde yer alan bütün şarkıları yılbaşı gecesi 23.00'ten itibaren NTV'de izleyebilirsiniz.
Nilüfer, "Yeniden Yeni Yine" albümünün ilk konserini 31 Aralık Cumartesi akşamı NTV'de verecek. Bu albümde yer alan bütün şarkıları yılbaşı gecesi 23.00'ten itibaren NTV'de izleyebilirsiniz.

"SENİ KİMLER ALDI"DAN "HOŞ GÖRSEN"E UZUN BİR YOLCULUK

Albüm, Sezen Aksu'nun "Gülümse" albümünde yorumladığı "Seni Kimler Aldı" ile açılıyor. "Yürüyorum hasretin acının üstüne / Sığmıyorum dünyaya dar geliyor / Geceler mi uzadı, bu karanlık ne / Gönlümün bayramları, şenliği söndü" sözleriyle Nilüfer bir kez daha can yakıyor. "Seni Kimler Aldı" Nilüfer'in sesinin bütün renklerini gösteren, duygusuyla, ruhuyla ona en çok yakışan şarkılardan biri olmuş. Keza Aşkın Nur Yengi'yle özdeşleşen Aksu bestesi "Yazık" ile Sezen Aksu'dan dinlediğimiz "Unut" da Nilüfer kıyılarını çok sevmiş şarkılardan. Ajda Pekkan'ın yorumladığı "Ağlama Anne" şarkısı da Nilüfer'le başka bir ruh kazanmış.

"GÖNÜL YARELER İÇİNDE" VE "YALNIZLIĞA HÜKÜM GİYDİM" SÜRPRİZİ

Albümün beni en heyecanlandıran şarkıları Bendeniz yorumuyla sevdiğimiz "Gönül Yareler İçinde" ile Ajda Pekkan'ın yorumladığı Şehrazat şarkısı "Yalnızlığa Hüküm Giydim" oldu.
Kıyıda köşede gizli birer hazine gibi beklemekte olan bu şarkıları Nilüfer'in yorumuyla yeniden duymak büyüleyici. Her iki şarkı da Nilüfer'in sesiyle yeniden göklere kanatlanmış. Çok söylenmiş, kısmen yıpranmış, yıpratılmış "Ellerimde Çiçekler" ve "Seninle Olmak Var Ya" gibi şarkılara bile Nilüfer; bir tazelik getirmeyi başarmış. Ben yıllar sonra bu şarkıları ilk günkü heyecanla dinleyeceğimi hiç tahmin edemezdim. Levent Yüksel'den sevdiğimiz "İstanbul"a bir kadın dokunuşu ne de iyi gelmiş. Sertab Erener'in yorumuyla sevdiğimiz "Sevdam Ağlıyor" Nilüfer'e de ne çok yakışmış. Fikret Şeneş'in yazdığı "Hoş Gör Sen" ile bu yaz neredeyse her konserde yeniden bağıra çağıra söylediğimiz, tek yürek olduğumuz "Memleketim"le coşkulu bir finale doğru giderken bir kez daha, yeniden, yine "İyi ki Nilüfer var" dedim. Onunla aynı zamana denk geldiğim, ona yakından şahit olabildiğim için bir kez daha kendimi çok şanslı hissettim.

Sayfa Yükleniyor...