Yer altının izlerini taşıyan müze (Türkiye'de ilk ve tek)

Zonguldak'taki Türkiye'nin ilk taş kömürü müzesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Anadolu Ajansı 05.11.2017 - 16:11

Yer altının izlerini taşıyan müze (Türkiye'de ilk ve tek)

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Baştarla Mahallesi'ndeki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesesi'ne ait eğitim ocağının yanında 2011'de inşa edilen ve 9 Aralık 2016'da Başbakan Binali Yıldırım'ın katıldığı toplu açılış töreniyle ziyarete açılan Maden Müzesi ilgi görmeye devam ediyor.

Kent kültüründe önemli bir yer tutan taş kömürünün yer altındaki üretimine dair koşullarının yansıtıldığı müzede ziyaretçiler, Zonguldak kömür havzasında 1840'tan bu yana üretimde kullanılan kazma, baret, fener, maske, çizme ve haberleşme cihazları ile minyatür maden ocağı tesisini görme şansı buluyor.

Zonguldak Müze Müdürü Tahir Aksekili, yaptığı açıklamada, müzenin Türkiye'deki ilk ve tek maden müzesi olduğunu söyledi.

Müzenin kentin tarihine ışık tuttuğuna dikkati çeken Aksekili, "Zonguldak demek, kömür ve maden demek. Maden de Zonguldak demek. Zonguldak, kömür deyince akla gelen ildir. Türkiye'deki madenciliği anlatırken aynı zamanda kentin kuruluşunu anlatıyoruz" diye konuştu.

İllerin önemli kaynaklarından birisinin de turizm olduğunun altını çizen Aksekili, "Maden Müzesi, Türkiye'de tek, dünyada sayılı olan yerlerden biri ve güzel bir müze olması nedeniyle ilgi çeken bir yer. Zonguldak ve hatta çevresi için lokomotif görevi görebilecek bir yer burası" dedi.

Sayfa Yükleniyor...