NTV

Yeşilçam filmlerinin ilham kaynağı La Traviata İstanbul'da

ntv.com.tr

Sanat

18. Yüzyıl Paris’inde yaşanan imkansız aşkın hikayesi New York Metropolitan Operası’ndan canlı yayınla İstanbul’a taşınıyor. Kavuşamayan aşıklar Violetta ve Alfredo’nun hikayesi ‘La Traviata’ Akmerkez CinemaPink’te izlenebilecek.

İstanbullu operaseverlerle canlı yayınlarıyla buluşmaya devam eden Metropolitan Opera, bu kez opera evleri repertuvarlarının vazgeçilmezi La Traviata’yı ağırlıyor. Giuseppe Verdi'nin bestelediği Francesco Maria Piave'nin librettosunu yazdığı 3 perdelik opera eseri 11 Mart Cumartesi günü saat 20.55’te Akmerkez CinemaPink’te izleyicilerin beğenisine sunuluyor.

Alexandre Dumas’nın meşhur ‘Kamelyalı Kadın’ romanından esinlenilerek hazırlanan La Traviata, bir partide tanışan dilber Violetta ile taşralı saf genç Alfredo’nun dillere destan aşk hikâyesini anlatıyor. Birbirlerini çok seven bu iki aşığın, Alfredo’nun babası tarafından ayrılması sonucu trajik bir sonla biten hikâye, bir dönem eski Türk filmlerinin ilham kaynağı olmasıyla tanınıyor.

Türkiye’de ilk kez yarım asır önce temsil edilen La Traviata, Opera America listesine göre de Kuzey Amerika’da en çok sahneye konulan 20 opera arasında üçüncü sırada yer alıyor.

ETİKETLER